Obyvatelé Kalifornie šetří vodu a pomáhají tak motýlům

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

O monarchovi stěhovavém většina lidí nejspíš nikdy neslyšela. Tedy až do chvíle, kdy se objevil na titulcích řady novin a magazínů. Jeho populaci se totiž začalo nečekaně dařit v Kalifornii.

Kalifornie se aktuálně potýká s dlouhodobým suchem. Ale jak se říká – všechno zlé je k něčemu dobré. A platí to i v tomto případě. Kalifornské sucho a nezbytná úspora vody totiž přiměly tamější obyvatele změnit své zahradnické postupy. Řada z nich nahradila trávníky suchomilnými rostlinami. Jednou z nich je i ta, jejíž nektar slouží jako potrava právě pro monarchy.

Monarchům se tak aktuálně v Kalifornii opravdu daří. Zpráva je o to radostnější, že populace tohoto motýla v posledních letech rapidně klesala. Ještě před dvaceti lety se jejich počet ve Spojených státech pohyboval kolem miliardy, dnes je to jen asi šestnáctina. Podle jiných statistik je procento dokonce výrazně menší. Mezinárodní svaz přírody považuje druh za téměř ohrožený.

Nyní jsou však monarchové v Kalifornii doslova všudypřítomní. Alespoň do chvíle, než nastane zima a oni vyrazí hledat teplejší klima.

Autor článku

Kristýna Motlová