Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oblíbená Fantova kavárna v Praze po roce otevřela své brány

Secesní Fantova kavárna v Praze na Hlavním nádraží. Zdroj: Aktron / Wikimedia Commons

Je to jen pár dní, co mohou cestující při čekání na vlak opět zavítat do Fantovy kavárny na pražském Hlavním nádraží. Kavárnu po rekonstrukci nyní provozuje indický kavárenský řetězec Café Coffee Day. Návštěvníky láká na opravenou výzdobu secesní budovy i čerstvou kávu přímo z Indie.

Kavárnu opravila italská společnost Grandi Stazioni, jež má objekt hlavního nádraží v pronájmu. Cílem rekonstrukce bylo především nechat vyniknout malby a sochy slavných českých tvůrců a spojit historický prostor s příjemným posezením u kávy. „Kavárna ve Fantově budově je naše první provozovna umístěná v tak jedinečné historické lokalitě v České republice. Spojují nás naše dlouhé tradice, neboť již více než sto padesát let se věnujeme pěstování špičkové kávy,“ vysvětlil při otevření kavárny Bharat Gowda z Café Coffee Day.

Vybavení kavárny má odkazovat k historii České republiky a umělcům 20. století. Sednout si v kavárně můžete například na křesla připomínající slavnou Barcelonu od Ludwiga Miese van der Rohe, kterými se pyšní i brněnská vila Tugendhat. „My jsme přebírali Fantovu budovu v poměrně tristním stavu. Museli jsme opravit úplně všechno včetně soch od architektů Suchardy a Šalouna. Opravovala se celá výzdoba, je zde celá nová vitráž. A kromě toho, co vlastně nelze vidět, jsme opravovali zázemí a střechu,“ popsal pro ČTK mluvčí firmy Grandi Stazioni Martin Hamšík.

Kavárna, jež je součástí Hlavního nádraží, již několik desetiletí, sloužila původně jako odjezdová hala a postupem času jako místo k posezení při čekání na vlak. Dodnes nese jméno architekta historické budovy nádraží Josefa Fanty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec dezinformací o pandemii. Nový web uvádí informace na pravou míru

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.