Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový ptačník u Jaroměře přiláká ohrožené ptáky, věří ornitologové

2 minuty radosti
Slavíkovský ptačník. Foto: ČSO

Celkem tři hektary velká soustava tůní a ostrůvků vznikne na Josefovských loukách u Jaroměře. Podle ornitologů by mělo toto rozšíření místních mokřadů pomoci nejen ohroženým druhům ptáků, ale také obojživelníkům či vážkám. Projekt má na starosti Česká společnost ornitologická (ČSO) a finance na něj získá z Norských fondů i darů veřejnosti.

Přestože nový ptačník ocení celá řada živočichů, jak název napovídá, hlavní přínos bude mít pro ptáky. „Zajistí jim obživu i místo k hnízdění a těm migrujícím poskytne možnost načerpat síly během jejich dlouhé cesty. A líbit se bude i obojživelníkům, hmyzu a dalším obyvatelům mokřadů,“ vysvětlil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Vodouš rudonohý. Foto: Zdeněk Jakl, ČSO

Tůně plánují pracovníci ČSO začít hloubit již letos na podzim, aby byly připravené pro jarní hnízdění. „Věříme, že ptačník přiláká další vzácné druhy ptáků, jako je například pisila čáponohá. Ta se v parku už dvakrát zastavila, ale díky ptačníku bude k vidění častěji,“ doufá správce ptačího parku Břeněk Michálek.

Ptačí park Josefovské louky vznikl v roce 2006 a jeho význam spočívá především ve velké druhové rozmanitosti živočichů, kteří zde žijí. Biologové zde pravidelně pozorují až 190 druhů ptáků, 8 druhů obojživelníků či 32 druhů vážek. Nový mokřad rozšíří již existující jeden a půl hektaru velký Slavíkovský ptačník, který místním živočichům slouží od roku 2018.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…