Celkem tři hektary velká soustava tůní a ostrůvků vznikne na Josefovských loukách u Jaroměře. Podle ornitologů by mělo toto rozšíření místních mokřadů pomoci nejen ohroženým druhům ptáků, ale také obojživelníkům či vážkám. Projekt má na starosti Česká společnost ornitologická (ČSO) a finance na něj získá z Norských fondů i darů veřejnosti.
Přestože nový ptačník ocení celá řada živočichů, jak název napovídá, hlavní přínos bude mít pro ptáky. „Zajistí jim obživu i místo k hnízdění a těm migrujícím poskytne možnost načerpat síly během jejich dlouhé cesty. A líbit se bude i obojživelníkům, hmyzu a dalším obyvatelům mokřadů,“ vysvětlil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
Tůně plánují pracovníci ČSO začít hloubit již letos na podzim, aby byly připravené pro jarní hnízdění. „Věříme, že ptačník přiláká další vzácné druhy ptáků, jako je například pisila čáponohá. Ta se v parku už dvakrát zastavila, ale díky ptačníku bude k vidění častěji,“ doufá správce ptačího parku Břeněk Michálek.
Ptačí park Josefovské louky vznikl v roce 2006 a jeho význam spočívá především ve velké druhové rozmanitosti živočichů, kteří zde žijí. Biologové zde pravidelně pozorují až 190 druhů ptáků, 8 druhů obojživelníků či 32 druhů vážek. Nový mokřad rozšíří již existující jeden a půl hektaru velký Slavíkovský ptačník, který místním živočichům slouží od roku 2018.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…