Nový fond EU pomáhá Afričanům připravit se na přírodní katastrofy

Ilustrační fotografie. Zdroj: Kevin Tietz, Free Range Stock

Z nově vytvořeného fondu budou plynout peníze na podporu afrického výzkumu o klimatických změnách. Díky novým informacím bude tak možné lépe připravit kontinent na přírodní katastrofy.

Přibližně šedesát dva milionů dolarů věnuje Evropská unie na financování pětiletého programu, jenž se bude zabývat sbíráním dat o klimatických změnách v Africe. „V posledním desetiletí zemřelo v Africe asi sedm set tisíc lidí kvůli přírodním katastrofám, především suchu a záplavám,“ řekla Rhoda Peace Tumusiime z Africké unie pro zemědělství. Evropský program by podle ní mohl pomoci africkým státům katastrofám odolat.

Program by se měl zaměřovat na pět oblastí, zásadním bodem je shromažďovat data o výzkumu klimatu. „V Africe nemáme žádné informace o monitorování klimatu. Pokud bychom měli přístupná data z celého kontinentu, lépe bychom se připravili na přírodní katastrofy. Je zapotřebí investovat do vědy a technologií, což si bez finanční pomoci nemůžeme dovolit,“ vysvětlil Hartwig Schafer, viceprezident Světové banky.

Dalšími čtyřmi cíli je zvýšit regionální monitorování katastrof a zmenšování rizika, zlepšení národní připravenosti čelit katastrofám, sdílení znalostí a vybudování lepších finančních strategií k vypořádání se s katastrofami.

Zdroj: Scidev.net

Související články

Inspirace

V Senegalu vznikne díky Češce plastová stavba v ekologickém duchu

Byznys

Nizozemská firma vysazuje za prodané sušáky stromy v Africe

Inspirace

Nosorožci ze Dvora Králové pomůžou obnovit populaci ohroženého druhu ve Rwandě

Byznys

Maroko jako první země v Africe spustilo bikesharing

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura