Pozoruhodný objev se povedl výzkumníkům z Graduate School of Science na Tokijské univerzitě. Odborníci objevili mikroby uzavřené ve 2 miliardách let staré skále. Tento objev představuje nejen nejstarší známý žijící mikrobiální ekosystém, který byl kdy nalezen, ale zároveň poskytuje jedinečný pohled do prapůvodního života na naší planetě, informoval server Earth.
Výzkum odborníci prováděli v Bushveldském magmatickém komplexu (BIC) v Jižní Africe, v oblasti známé svými cennými ložisky rudy. Vědci získali vzorek jádra o délce 30 centimetrů z přibližně 15 metrů pod zemí. Tento vzorek obsahoval živé mikrobiální buňky hustě uzavřené ve skalních štěrbinách. Pomocí pokročilého technologického přístupu tým potvrdil, že pocházejí z pravěku. „Nevěděli jsme, jestli jsou 2 miliardy let staré horniny obyvatelné. Učinili jsme velmi vzrušující objev. Studiem DNA a genomů mikrobů, jako jsou tyto, můžeme odhalit složitost vývoje raného života na Zemi,“ řekl vedoucí výzkumu Yohey Suzuki.
BIC vznikl postupným ochlazováním magmatu pod zemským povrchem a zabírá asi 66 000 kilometrů čtverečních – téměř velikost Irska. Tato formace, do značné míry nezměněná po miliardy let, poskytla těmto starověkým mikrobiálním formám života ve vyvřelých horninách stabilní útočiště. Přizpůsobivost těchto starověkých mikrobů je pozoruhodná.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…