Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová klimatická dohoda má za cíl zastavit globální oteplování

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle nové přelomové klimatické dohody by mělo být v budoucnu dosaženo rovnováhy mezi emisí skleníkových plynů a jejich absorpcí přírodou. Schválili to představitelé 196 zemí na konferenci OSN o ochraně klimatu v Paříži. Tato dohoda by měla platit od roku 2020. Státníci díky ní chtějí dosáhnout udržení globálního oteplování maximálně o dva stupně vyšší, než jaké bylo v předprůmyslovém období, nejlépe však vyšší jen o stupeň a půl.

„Jsem rád, že se konečně někdo začíná zajímat o stav naší planety. Před několika lety mě více než znepokojil dokument amerického aktivisty Al Gore o stavu planety. Přirovnával nás k žábě, která si nevšímá, jak se voda otepluje, až se nakonec uvaří. Od té doby třídím odpad, snažím se méně topit, zajímat se o původ věci, které používám a cestuji více na kole,“ říká studentka finančnictví Jana Vítková.

Dohoda zohledňuje různou odpovědnost zemí a dbá na prvky klimatické spravedlnosti. Státníci si uvědomují, že globální znečišťování nemůže probíhat ve stejném měřítku jako doposud. Prohlásili, že je nutné mít na zřeteli životy našich potomků, tedy nežít jen dneškem, ale myslet i na budoucnost dalších generací.

Každá země má podle dohody představit své plány, vize a cíle týkající se závazného snížení emisí skleníkových plynů. Tyto plány budou pravidelně kontrolovány a zpřísňovány, aby všechny země mohly svým závazkům skutečně dostát. V dohodě bylo také stanoveno, že rozvinuté země mají pomáhat těm rozvíjejícím se. Současně se bude dbát na transparentnost při informování o současném stavu emisí v každé zemi.

Největším přínosem setkání je podle ředitele vědeckého střediska pro výzkum klimatu a prostředí Steffena Kallbekkena už to, že 180 zemí světa musí předložit své národní cíle týkající se snížení množství emisí v daném státě. Je to jasný signál pro všechny politiky, podnikatele a investory, aby přesedlali ve svém podnikání na co nejlepší ekologická řešení.

Dopady globálního oteplování se v České republice promítly do změny teploty, která se v období 1961 až 2000 podle měření z 311 stanic zvýšila přibližně o 0,3 stupně za každé desetiletí. Český hydrometeorologický úřad potvrdil změnu teploty za celé 20. století o 1,1-1,3 stupně. V posledních deseti letech je také v zimě patrný úbytek sněhové pokrývky, kdy se snižují počty dní se sněhovou pokrývkou i měsíční a sezónní maxima výšky sněhové pokrývky.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.