Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Ilustrační foto: Pixabay

Španělsko je připraveno zavést digitální nomádské vízum, které by dalo občanům mimo EU šanci žít a pracovat v zemi po dobu až pěti let. Tato novinka by výrazně usnadnila freelancerům a digitálním nomádům pracovní fungování mimo jejich domovinu, píše server Euro News.

Očekává se, že program, který nedávno schválil španělský parlament, bude finálně uveden v platnost tento měsíc. Pokud vše půjde podle plánu, připojí se země k řadě dalších evropských zemí, které v posledních letech zavedly nějakou formu výhod pro digitální nomády, včetně Itálie, Řecka, Chorvatska a Portugalska.

Když byly plány na nomádské vízum v lednu minulého roku poprvé oznámeny, zástupci země doufali, že jeho zavedení přiláká mezinárodní a národní talenty. Úřady se domnívají, že by to zemi mohlo výrazně pomoci se zotavit z ekonomických dopadů pandemie COVID-19.

Proč je Španělsko u digitálních nomádů tak oblíbené?

Zejména díky jedněm z nejlepších rychlostí internetu v EU, nízkým životním nákladům a příjemně teplému počasí se Španělsko dlouhodobě umisťuje na prvních příčkách žebříčků nejoblíbenějších destinací u digitálních nomádů.

Pobřežní město Valencie bylo nedávno zvoleno nejlepším městem na světě pro osoby pracující mimo svou rodnou zemi, a Madrid byl také v TOP 10.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak by tedy mohlo nové vízum digitálního nomáda usnadnit a zlevnit život a práci v zemi?

A kdo bude moci zažádat o španělské vízum digitálního nomáda? Ačkoli se podrobnosti stále řeší, tak se předpokládá, že příležitost získání víza bude umožněna lidem, kteří pracují na dálku pro nešpanělské společnosti.

Žadatelé budou muset pocházet ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor. Budou také muset být schopni prokázat, že pracují na dálku po dobu alespoň jednoho roku a mají pracovní smlouvu nebo, pokud jsou na volné noze, byli pravidelně zaměstnáni společností mimo Španělsko.

Každý, kdo bude chtít využít víza digitálního nomáda, bude muset prokázat, že vydělává dost peněz na to, aby byl soběstačný a bez problému se uživil – minimální výše nutného výdělku bude pravděpodobně kolem 2 000 EUR měsíčně. Žadatelé budou také potřebovat stálou adresu v zemi a musí předložit dokumentaci, která to prokáže, jako je například nájemní smlouva.

Jak dlouho budou moci digitální nomádi ve Španělsku zůstat?

Oficiální zdroje uvedly, že víza digitálních nomádů ve Španělsku budou platná po dobu 12 měsíců. Poté si pracovníci na dálku budou moci prodloužit vízum až na pět let. Po uplynutí této doby budou moci požádat o trvalý pobyt.

Budou mít digitální nomádi ve Španělsku daňové úlevy?

Očekává se, že Španělsko nabídne daňové úlevy pro digitální nomády pracující a žijící v zemi v rámci vízového režimu. Vzdálení pracovníci budou moci během prvních čtyř let svého pobytu platit pouze 15% daňovou sazbu namísto obvyklých 24 %, pokud vláda nerozhodne jinak.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

McCartney z Beatles se po padesáti letech shledal s ukradenou kytarou

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…