Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Ilustrační foto: Pixabay

Španělsko je připraveno zavést digitální nomádské vízum, které by dalo občanům mimo EU šanci žít a pracovat v zemi po dobu až pěti let. Tato novinka by výrazně usnadnila freelancerům a digitálním nomádům pracovní fungování mimo jejich domovinu, píše server Euro News.

Očekává se, že program, který nedávno schválil španělský parlament, bude finálně uveden v platnost tento měsíc. Pokud vše půjde podle plánu, připojí se země k řadě dalších evropských zemí, které v posledních letech zavedly nějakou formu výhod pro digitální nomády, včetně Itálie, Řecka, Chorvatska a Portugalska.

Když byly plány na nomádské vízum v lednu minulého roku poprvé oznámeny, zástupci země doufali, že jeho zavedení přiláká mezinárodní a národní talenty. Úřady se domnívají, že by to zemi mohlo výrazně pomoci se zotavit z ekonomických dopadů pandemie COVID-19.

Proč je Španělsko u digitálních nomádů tak oblíbené?

Zejména díky jedněm z nejlepších rychlostí internetu v EU, nízkým životním nákladům a příjemně teplému počasí se Španělsko dlouhodobě umisťuje na prvních příčkách žebříčků nejoblíbenějších destinací u digitálních nomádů.

Pobřežní město Valencie bylo nedávno zvoleno nejlepším městem na světě pro osoby pracující mimo svou rodnou zemi, a Madrid byl také v TOP 10.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak by tedy mohlo nové vízum digitálního nomáda usnadnit a zlevnit život a práci v zemi?

A kdo bude moci zažádat o španělské vízum digitálního nomáda? Ačkoli se podrobnosti stále řeší, tak se předpokládá, že příležitost získání víza bude umožněna lidem, kteří pracují na dálku pro nešpanělské společnosti.

Žadatelé budou muset pocházet ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor. Budou také muset být schopni prokázat, že pracují na dálku po dobu alespoň jednoho roku a mají pracovní smlouvu nebo, pokud jsou na volné noze, byli pravidelně zaměstnáni společností mimo Španělsko.

Každý, kdo bude chtít využít víza digitálního nomáda, bude muset prokázat, že vydělává dost peněz na to, aby byl soběstačný a bez problému se uživil – minimální výše nutného výdělku bude pravděpodobně kolem 2 000 EUR měsíčně. Žadatelé budou také potřebovat stálou adresu v zemi a musí předložit dokumentaci, která to prokáže, jako je například nájemní smlouva.

Jak dlouho budou moci digitální nomádi ve Španělsku zůstat?

Oficiální zdroje uvedly, že víza digitálních nomádů ve Španělsku budou platná po dobu 12 měsíců. Poté si pracovníci na dálku budou moci prodloužit vízum až na pět let. Po uplynutí této doby budou moci požádat o trvalý pobyt.

Budou mít digitální nomádi ve Španělsku daňové úlevy?

Očekává se, že Španělsko nabídne daňové úlevy pro digitální nomády pracující a žijící v zemi v rámci vízového režimu. Vzdálení pracovníci budou moci během prvních čtyř let svého pobytu platit pouze 15% daňovou sazbu namísto obvyklých 24 %, pokud vláda nerozhodne jinak.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Loono radí, jaké preventivní prohlídky letos podstoupit

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…