Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norsko je první zemí elektromobilů. Prodané vozy na elektřinu loni převálcovaly všechna ostatní auta

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Freepik

První zemí na světě, kde se prodalo více aut na elektřinu než na benzinový, naftový nebo hybridní pohon, se v roce 2020 stalo Norsko. Podíl prodaných elektromobilů se zde vyšplhal až na 54,3 procenta, před deseti lety to přitom bylo pouhé jedno procento.

Z celkového počtu 141 412 loni prodaných vozů bylo celkem 76 789 elektromobilů. Do roku 2025 se navíc Norsko chystá na další celosvětové prvenství – prodej nových aut na benzín nebo naftu plánuje zcela ukončit. Například v Oslu se snaží nové příznivce elektromobility motivovat tím, že elektroauta osvobozují od daní, které platí majitelé vozů na fosilní paliva.

Prodej elektromobilů se v zemi nejvíce zvyšoval ke konci roku 2020, v prosinci to bylo dokonce 66,7 procenta ze všech prodaných aut. „Odhadujeme, že podíl elektrických vozů na trhu v roce 2021 přesáhne 65 procent,“ řekla agentuře Reuters Christina Buová, zástupkyně zájmové skupiny, která v Norsku elektromobily prosazuje.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…