Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Ilustrační foto: Freepik

Pokud trávíte většinu dne sezením u počítače a na cvičení vám nezbývá moc času, nezoufejte. Podle závěrů studie z Oregonské státní univerzity má na metabolismus lidí se sedavým způsobem života pozitivní vliv každá aktivita, u které se mírně zadýchají.

Vědci se zaměřili na mitochondrie, které jsou v buňce zodpovědné za biologické dýchání. Tento proces spaluje cukry a tuky a mění je na energii. Jejich zvýšená činnost způsobuje, že je metabolismus pravidelně sportujících lidí výkonnější, i když zrovna necvičí. Výzkum se však tentokrát soustředil na to, jak se hodina jízdy na rotopedu projeví na jedincích, kteří pravidelně nesportují. Výsledky jistě mnohé potěší – po projížďce totiž mitochondrie spotřebovaly o 12 až 13 procent více tuků a o 14 až 17 procent více cukrů.

Vedoucí výzkumu Matt Robinson doufá, že jeho zjištění pomohou vyvrátit přesvědčení, že je potřeba předvádět výkony na hraně svých možností, aby měly dopad na kondici a zdraví. Účastníci přitom jeli na zhruba 65 procent své maximální kapacity. „Pro lidi je velmi povzbudivé si uvědomit, že přínos pro zdraví má i jedno jediné cvičení,“ vysvětluje Robinson. „Snažíme se je motivovat, že když zvládli jedno, proč nezkusí dvě nebo tři,“ dodává. Pokud nejste fanoušky jízdy na kole, můžete zkusit rychlou chůzi, jízdu na bruslích, tanec, výlet do hor nebo třeba sekání trávníku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…