Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Ilustrační foto: Freepik

Pokud trávíte většinu dne sezením u počítače a na cvičení vám nezbývá moc času, nezoufejte. Podle závěrů studie z Oregonské státní univerzity má na metabolismus lidí se sedavým způsobem života pozitivní vliv každá aktivita, u které se mírně zadýchají.

Vědci se zaměřili na mitochondrie, které jsou v buňce zodpovědné za biologické dýchání. Tento proces spaluje cukry a tuky a mění je na energii. Jejich zvýšená činnost způsobuje, že je metabolismus pravidelně sportujících lidí výkonnější, i když zrovna necvičí. Výzkum se však tentokrát soustředil na to, jak se hodina jízdy na rotopedu projeví na jedincích, kteří pravidelně nesportují. Výsledky jistě mnohé potěší – po projížďce totiž mitochondrie spotřebovaly o 12 až 13 procent více tuků a o 14 až 17 procent více cukrů.

Vedoucí výzkumu Matt Robinson doufá, že jeho zjištění pomohou vyvrátit přesvědčení, že je potřeba předvádět výkony na hraně svých možností, aby měly dopad na kondici a zdraví. Účastníci přitom jeli na zhruba 65 procent své maximální kapacity. „Pro lidi je velmi povzbudivé si uvědomit, že přínos pro zdraví má i jedno jediné cvičení,“ vysvětluje Robinson. „Snažíme se je motivovat, že když zvládli jedno, proč nezkusí dvě nebo tři,“ dodává. Pokud nejste fanoušky jízdy na kole, můžete zkusit rychlou chůzi, jízdu na bruslích, tanec, výlet do hor nebo třeba sekání trávníku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…