Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Ilustrační foto: Freepik

Pokud trávíte většinu dne sezením u počítače a na cvičení vám nezbývá moc času, nezoufejte. Podle závěrů studie z Oregonské státní univerzity má na metabolismus lidí se sedavým způsobem života pozitivní vliv každá aktivita, u které se mírně zadýchají.

Vědci se zaměřili na mitochondrie, které jsou v buňce zodpovědné za biologické dýchání. Tento proces spaluje cukry a tuky a mění je na energii. Jejich zvýšená činnost způsobuje, že je metabolismus pravidelně sportujících lidí výkonnější, i když zrovna necvičí. Výzkum se však tentokrát soustředil na to, jak se hodina jízdy na rotopedu projeví na jedincích, kteří pravidelně nesportují. Výsledky jistě mnohé potěší – po projížďce totiž mitochondrie spotřebovaly o 12 až 13 procent více tuků a o 14 až 17 procent více cukrů.

Vedoucí výzkumu Matt Robinson doufá, že jeho zjištění pomohou vyvrátit přesvědčení, že je potřeba předvádět výkony na hraně svých možností, aby měly dopad na kondici a zdraví. Účastníci přitom jeli na zhruba 65 procent své maximální kapacity. „Pro lidi je velmi povzbudivé si uvědomit, že přínos pro zdraví má i jedno jediné cvičení,“ vysvětluje Robinson. „Snažíme se je motivovat, že když zvládli jedno, proč nezkusí dvě nebo tři,“ dodává. Pokud nejste fanoušky jízdy na kole, můžete zkusit rychlou chůzi, jízdu na bruslích, tanec, výlet do hor nebo třeba sekání trávníku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…