Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejzáhadnější československá mince se vydražila za více než 1,5 milionu

2 minuty radosti
Foto: Aukční dům Macho & Chlapovič

Tato novinka zahřeje u srdce nejen vášnivé sběratele mincí, ale i všechny nadšence do záhad. Vzácný 5 halÉř z roku 1924, který byl zachycen v kremnické bance během první republiky, se podařilo v rámci jubilejní 30. aukce vydražit za 1 550 000 korun. Jedná se o nejzáhadnější československou oběhovou minci. Není totiž dosud jasné, proč byla vlastně vyražena, informoval Aukční dům Macho & Chlapovič.

„Naše výroční 30. aukce byla velmi úspěšná. Zaznamenali jsme rekordní účast, zájem o numismatické předměty neustále roste. Velmi nás těší, že nejzáhadnější československá oběhová mince, jejíž původ sahá až do raných let první republiky, našla svého nového majitele,“ uvedl Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič.

Příprava ražby mince je zahalena rouškou tajemství, na rok 1924 totiž nebyla plánována žádná ražba této mince. Přesto se na sběratelském trhu objevuje pár exemplářů 5 haléřů s letopočtem 1924. V 80. letech se objevily další kusy, papalášské, které byly údajně raženy jako dárek pro prominentní členy delegací mincovny. Ty však už na sobě nesou znaky prasklého razidla, které do celého příběhu vnáší další záhadu. Vyvolávací cena draženého exempláře, s jasným původem a bez známek poškozeného razidla, byla 705 tisíc korun. Cena mince v dražbě dosáhla 1,55 milionu korun.

Nejdražší mincí, kterou si tentokrát mohli sběratelé vydražit, byl nejkrásnější známý kus 5 dukátu Leopolda I. vyražen v bratislavské mincovně v roce 1675. „Kabinetní kus s nádhernou patinou a zrcadlovým leskem v plochách měl vyvolávací cenu 4,7 milionu korun. Cena v aukci dosáhla 7,33 milionu korun,“ prozradil Elizej Macho. V aukci se dražily i vzácné ročníky svatováclavských dukátů z roku 1951 ve všech čtyřech nominálních hodnotách (10 dukát, 5 dukát, 2 dukát a dukát).

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…