Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejvyšší dřevěná budova v Evropě propojí principy udržitelnosti se sociálním rozvojem

Foto: Mad Arkitekter

Nejvyšší evropská obyvatelná budova postavená ze dřeva vznikne v městské části Berlin-Kreuzberg. Kromě dostupného vertikálního bydlení poskytne občanům i celou řadu dalších možností využití.

Na železobetonové jádro a suterén naváže celkem 29 dřevěných podlaží s celkovou výškou 98 metrů. Vítězný návrh patří norské architektonické kanceláři Mad. Takzvaná WoHo věž reaguje svým udržitelným provedením na klimatickou krizi a podporuje sociální soudržnost a rozmanitost. „Návrh velmi dobře implementuje smíšené využití rezidenční, komerční a sociální infrastruktury. Současně se výšková budova se svou dřevěnou konstrukcí obzvláště úspěšně integruje do veřejných prostor sousedství,“ uvedla berlínská ředitelka odboru pro městský rozvoj a bydlení Regula Lüscher.

Stavba reaguje na klimatickou krizi použitými materiály i plánovanou zelení. Foto: Mad Arkitekter

WoHo vychází z typické městské kultury Kreuzbergu. Přízemní část nabídne prostory pro komerční využití, nacházet by se zde měly pekárny, kavárny, obchody a dílny. Ostatní podlaží budou určená veřejným a sociálním službám. Nadpoloviční většinu budovy zaplní cenově dostupné družstevní byty a asistované bydlení. Chybět nebude ani centrum denní péče, mimoškolní středisko s venkovními prostory na střechách, vnitřní hřiště, jídelna a několik studentských ateliérů.

Návrh budovy počítá se čtyřmi křídly, vnějším schodištěm a několika střešními prostory. Foto: Mad Arkitekter

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…