Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

(Ne)hrajte si s budoucností. V nové deskovce Terra Futura si vyzkoušíte budování udržitelného světa

Foto: se svolením zástupců projektu Hra o klima

Jak zajistit balanc mezi zvyšováním produkce a udržitelností? Můžete si to vyzkoušet v nové české stolní hře Terra Futura. Na vlastní kůži poznáte, že efektivní plánování a optimalizace vyžaduje kompromisy a dobrou strategii, a pokusíte se najít co nejčistší cestu k vítězství.

Hra Terra Futura vznikla v rámci spolupráce projektu Hra o klima s firmou Albi a svého křtu se dočkala symbolicky na největší české swapové akci. Hra reflektující změnu klimatu je vhodná pro dva až pět hráčů a oslovit chce děti i dospělé. Ty přenese do budoucnosti, kde mají na starosti budování měst a průmyslu a zároveň se snaží dosáhnout co největší rovnováhy mezi produkcí a udržitelností.

Za použití hracích karet a dřevěných žetonů mohou hráči budovat města, řídit ekonomiku, rozvíjet výrobu a zemědělství, dopravu, vývoz, ale také zajistit třídění nebo likvidaci odpadu. Snažit by se při tom měli o minimální dopady na krajinu a přírodu. „Naším cílem nebylo simulovat utopickou společnost, nýbrž dát hráčům do rukou volbu. Příkladem je třeba zpracování jídla, které jde vyrobit čistě a pomalu, ale také rychle za cenu mírného znečištění. To však přináší omezení a svazuje hráčům ruce. A smyslem je občas najít správnou rovnováhu,“ vysvětluje jeden z dvojice autorů Petr Vojtěch. Hra tedy nutí hráče přemýšlet v souvislostech a chce je motivovat zamýšlet se nad tématy i v reálném životě. V průběhu podzimu bude hra přeložena do dalších pěti jazyků.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Maroku byly nalezeny fosilie druhohorního mořského obra

Pijme čistou vodu. Bakterie a kvasinky vyhubí nezdravé organismy z tekutin a půdy

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…