Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naganský expres bude díky nadšencům zpřístupněn veřejnosti

Zdroj fotek: Velký přelet

22. únor 1998 je datum, které má v hlavě snad každý český sportovní fanoušek. Právě v tento den porazil český hokejový tým na v Naganu Rusko 1:0, a vybojoval tím zlatou medaili z olympijských her.

Od té doby uplynulo osmnáct let, vzpomínky na historický úspěch ale zůstávají. A vzpomínat by mohli nejen fanoušci. Co třeba letadlo, kterým přiletěla česká hokejová výprava ověšená medailemi z olympiády zpět domů? Jde o velký dopravní Tupolev TU-154M, který na palubě v minulosti neměl jen české hokejisty, ale i další sportovce, vojáky či politiky.

Jen díky nadšencům neskončil letoun po svém vyřazení ve šrotu. Dalším cílem je vystavit ho v Leteckém muzeu v Kunovicích, a tím ho zpřístupnit veřejnosti. Nadšenci letadlo postupně ve svém volném čase a s pomocí přátel a partnerů demontují, největší oříšek však bude jeho přeprava do muzea. Ta zabere minimálně dva dny a půjde o největší pozemskou přepravu letounu v historii země. Asi nepřekvapí, že taková záležitost je značně nákladná. Právě proto byla založena crowdfundingová kampaň, jejímž prostřednictvím se tým snaží získat potřebné finance na celou akci nazvanou Velký přelet.

Hned druhý den se projektu podařilo vybrat požadovanou částku, ta navíc každým dnem díky velkému ohlasu narůstá. „Pro nás je důležité mít odezvu veřejnosti, jestli ji vůbec nějaké vyřazené letadlo zajímá a zda to naše snažení má smysl. Teď díky startérům víme, že to smysl má. Hrozně nás to nakoplo,“ říká kapitán Velkého přeletu Martin Hrabec. Podporovatelům na oplátku nabízejí nejen vstupy do muzea či miniatury naganského expresu, ale také památeční šroubek z letadla či vyšití jména na jednu ze sedaček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…