Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naganský expres bude díky nadšencům zpřístupněn veřejnosti

Zdroj fotek: Velký přelet

22. únor 1998 je datum, které má v hlavě snad každý český sportovní fanoušek. Právě v tento den porazil český hokejový tým na v Naganu Rusko 1:0, a vybojoval tím zlatou medaili z olympijských her.

Od té doby uplynulo osmnáct let, vzpomínky na historický úspěch ale zůstávají. A vzpomínat by mohli nejen fanoušci. Co třeba letadlo, kterým přiletěla česká hokejová výprava ověšená medailemi z olympiády zpět domů? Jde o velký dopravní Tupolev TU-154M, který na palubě v minulosti neměl jen české hokejisty, ale i další sportovce, vojáky či politiky.

Jen díky nadšencům neskončil letoun po svém vyřazení ve šrotu. Dalším cílem je vystavit ho v Leteckém muzeu v Kunovicích, a tím ho zpřístupnit veřejnosti. Nadšenci letadlo postupně ve svém volném čase a s pomocí přátel a partnerů demontují, největší oříšek však bude jeho přeprava do muzea. Ta zabere minimálně dva dny a půjde o největší pozemskou přepravu letounu v historii země. Asi nepřekvapí, že taková záležitost je značně nákladná. Právě proto byla založena crowdfundingová kampaň, jejímž prostřednictvím se tým snaží získat potřebné finance na celou akci nazvanou Velký přelet.

Hned druhý den se projektu podařilo vybrat požadovanou částku, ta navíc každým dnem díky velkému ohlasu narůstá. „Pro nás je důležité mít odezvu veřejnosti, jestli ji vůbec nějaké vyřazené letadlo zajímá a zda to naše snažení má smysl. Teď díky startérům víme, že to smysl má. Hrozně nás to nakoplo,“ říká kapitán Velkého přeletu Martin Hrabec. Podporovatelům na oplátku nabízejí nejen vstupy do muzea či miniatury naganského expresu, ale také památeční šroubek z letadla či vyšití jména na jednu ze sedaček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.