Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na území Česka žije asi dvacet losů. Se sčítáním vědcům pomáhají sýkorky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Společnost Česká krajina ve spolupráci s vědci z několika tuzemských univerzit odstartovala před časem záchranný program pro losa evropského. Cílem projektu je zabránit vyhynutí těchto majestátných zvířat vyskytujících se především v jižních Čechách na Třeboňsku a v okolí Lipenské nádrže. V současné době pomáhají vědcům se sčítáním losů sýkorky a jejich sebrané chloupky, které nyní výzkumníci analyzují.

Sýkorky při vystýlání svých hnízd využívají chlupy různých zvířat z širokého okolí, mezi něž patří i chlupy ze srsti losů. Vědci s tímto konceptem nyní pracují a analyzují sesbíraný materiál asi z padesáti ptačích budek na Třeboňsku. Některé chlupy by podle expertů mohly patřit losům, a pomocí genetické analýzy by bylo možné určit, z kolika jedinců vzorky pocházejí, jaké mají pohlaví či jak jsou příbuzní.

Losi byli sice na našem území ve středověku vyhubeni, ale od 50. let minulého století se k nám vrací. V současné době se odhaduje, že na našem území žije kolem dvacítky losů. Konečný počet ale není znám, přesnější výsledky by mělo přinést právě současné sčítání pomocí sýkorek. „Losi totiž dokážou migrovat na velké vzdálenosti, proto i pozorování na místech vzdálených desítky či stovky kilometrů mohou patřit témuž migrujícímu jedinci,“ dodal pro ČTK ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.