Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mrakodrap, který si příroda oblíbí. Ve Švédsku vyrostla nejvyšší dřevěná stavba Evropy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Má dvacet pater a celý je postaven z okolních stromů. Takový je nejvyšší dřevěný mrakodrap v Evropě, který se nachází ve švédském městě Skellefteå. Vedle lokálních materiálů architekti využili také dvojité sklo, z něhož je fasáda a které pomáhá v zimě držet teplo a v létě chlad. Na střeše jsou pak umístěny solární panely, které v případě nadprodukce energie mohou elektřinu poskytnout také jiným budovám ve městě. Informuje o tom deník The Guardian.

Pro obyvatele severošvédského města není dřevo rozhodně cizí materiál. Skellefteå obklopuje 480 tisíc hektarů lesa a z pokácených stromů zde místní postavili například školu, mosty či třeba parkovací dům. Nyní si Švédové stanovili ještě ambicióznější cíl a rozhodli se lokální materiál využít ke stavbě mrakodrapu.

Při projektování stavby kladli architekti velký důraz na ekologii a ohleduplnost k životnímu prostředí. Jako hlavní materiál se tedy rozhodli použít dřevo z místních stromů rostoucích v okolí asi šedesáti kilometrů. Stavitelé se díky tomu obešli bez velkého množství oceli, betonu a jiných materiálů, jejichž výroba a následná doprava na místo stavby je energeticky náročná. Také díky tomu se při stavbě švédského mrakodrapu podařilo zabránit vypuštění až devíti tisíc tun emisí uhlíkových plynů.

„V současné době zkoumáme, jak daleko bychom mohli tuto budovu přepravit, aniž bychom vymazali úsporu uhlíkových plynů. Myslíme si, že by to pravděpodobně mohla dvakrát objet zeměkouli a pořád by byla uhlíkově neutrální,“ uvedl Robert Schmitz z firmy White Arkitekter, která se na návrhu stavby podílela.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…