Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mrakodrap, který si příroda oblíbí. Ve Švédsku vyrostla nejvyšší dřevěná stavba Evropy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Má dvacet pater a celý je postaven z okolních stromů. Takový je nejvyšší dřevěný mrakodrap v Evropě, který se nachází ve švédském městě Skellefteå. Vedle lokálních materiálů architekti využili také dvojité sklo, z něhož je fasáda a které pomáhá v zimě držet teplo a v létě chlad. Na střeše jsou pak umístěny solární panely, které v případě nadprodukce energie mohou elektřinu poskytnout také jiným budovám ve městě. Informuje o tom deník The Guardian.

Pro obyvatele severošvédského města není dřevo rozhodně cizí materiál. Skellefteå obklopuje 480 tisíc hektarů lesa a z pokácených stromů zde místní postavili například školu, mosty či třeba parkovací dům. Nyní si Švédové stanovili ještě ambicióznější cíl a rozhodli se lokální materiál využít ke stavbě mrakodrapu.

Při projektování stavby kladli architekti velký důraz na ekologii a ohleduplnost k životnímu prostředí. Jako hlavní materiál se tedy rozhodli použít dřevo z místních stromů rostoucích v okolí asi šedesáti kilometrů. Stavitelé se díky tomu obešli bez velkého množství oceli, betonu a jiných materiálů, jejichž výroba a následná doprava na místo stavby je energeticky náročná. Také díky tomu se při stavbě švédského mrakodrapu podařilo zabránit vypuštění až devíti tisíc tun emisí uhlíkových plynů.

„V současné době zkoumáme, jak daleko bychom mohli tuto budovu přepravit, aniž bychom vymazali úsporu uhlíkových plynů. Myslíme si, že by to pravděpodobně mohla dvakrát objet zeměkouli a pořád by byla uhlíkově neutrální,“ uvedl Robert Schmitz z firmy White Arkitekter, která se na návrhu stavby podílela.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Sčitatelé letos na krmítkách viděli více než půl milionu ptáků

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Filharmonie Brno vyráží na americké turné. Zítra vystoupí v Carnegie Hall

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…