Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mrakodrap, který si příroda oblíbí. Ve Švédsku vyrostla nejvyšší dřevěná stavba Evropy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Má dvacet pater a celý je postaven z okolních stromů. Takový je nejvyšší dřevěný mrakodrap v Evropě, který se nachází ve švédském městě Skellefteå. Vedle lokálních materiálů architekti využili také dvojité sklo, z něhož je fasáda a které pomáhá v zimě držet teplo a v létě chlad. Na střeše jsou pak umístěny solární panely, které v případě nadprodukce energie mohou elektřinu poskytnout také jiným budovám ve městě. Informuje o tom deník The Guardian.

Pro obyvatele severošvédského města není dřevo rozhodně cizí materiál. Skellefteå obklopuje 480 tisíc hektarů lesa a z pokácených stromů zde místní postavili například školu, mosty či třeba parkovací dům. Nyní si Švédové stanovili ještě ambicióznější cíl a rozhodli se lokální materiál využít ke stavbě mrakodrapu.

Při projektování stavby kladli architekti velký důraz na ekologii a ohleduplnost k životnímu prostředí. Jako hlavní materiál se tedy rozhodli použít dřevo z místních stromů rostoucích v okolí asi šedesáti kilometrů. Stavitelé se díky tomu obešli bez velkého množství oceli, betonu a jiných materiálů, jejichž výroba a následná doprava na místo stavby je energeticky náročná. Také díky tomu se při stavbě švédského mrakodrapu podařilo zabránit vypuštění až devíti tisíc tun emisí uhlíkových plynů.

„V současné době zkoumáme, jak daleko bychom mohli tuto budovu přepravit, aniž bychom vymazali úsporu uhlíkových plynů. Myslíme si, že by to pravděpodobně mohla dvakrát objet zeměkouli a pořád by byla uhlíkově neutrální,“ uvedl Robert Schmitz z firmy White Arkitekter, která se na návrhu stavby podílela.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…