Když se areál bývalé jaderné elektrárny Černobyl dostal do rukou ruské armády, mnozí se báli možných děsivých následků. Okupanti se ze zóny se zvýšenou radiací stáhli již před týdny a nyní jsou zpět v provozu i monitorovací přístroje. Dobrou zprávou je, že jejich měření nijak nevyčnívá z obvyklých hodnot, jak uvádí agentura Reauters.
„Většina z 39 zařízení posílajících data z uzavřené zóny je nyní viditelná na mapě Mezinárodního informačního systému monitorování radiace (IRMIS),“ uvedla v úterý 7. června Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA). „Měření, která jsme doposud obdrželi, ukazují, že úroveň radiace je v souladu s tím, co bylo naměřeno před konfliktem,“ dodávají.
IAEA provedla v Černobylu od začátku války dvě kontrolní mise, které jsou součástí snahy o znovuzabezpečení komplexu elektrárny. Právě po té poslední mohla vyhlásit, že čidla znovu fungují. Bylo tomu tak poprvé od 24. února, kdy se areálu zmocnila ruská armáda, která monitorovací přístroje vypnula a několikrát elektrárnu odstavila i od proudu, což je pro ni kvůli chlazení rizikové. Toto chování vedlo k obavám o bezpečnost uloženého materiálu i spekulacím, jestli se ho Rusové nechtějí zmocnit. Nebezpečí hrozilo i kvůli samotné přítomnosti armády, která s sebou nese riziko ostřelování. Rusové se z Černobylu stáhli 31. března.
Zdroje: Reuters, Univerzita v Oxfordu
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…