Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Monitorovací čidla Černobylu jsou zpátky online a hlásí stejnou úroveň radiace jako při odpojení

Ilustrační foto: Unsplash

Když se areál bývalé jaderné elektrárny Černobyl dostal do rukou ruské armády, mnozí se báli možných děsivých následků. Okupanti se ze zóny se zvýšenou radiací stáhli již před týdny a nyní jsou zpět v provozu i monitorovací přístroje. Dobrou zprávou je, že jejich měření nijak nevyčnívá z obvyklých hodnot, jak uvádí agentura Reauters.

Většina z 39 zařízení posílajících data z uzavřené zóny je nyní viditelná na mapě Mezinárodního informačního systému monitorování radiace (IRMIS),“ uvedla v úterý 7. června Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA). „Měření, která jsme doposud obdrželi, ukazují, že úroveň radiace je v souladu s tím, co bylo naměřeno před konfliktem,“ dodávají.

Areál elektrárny Černobyl. Foto: Unsplash

IAEA provedla v Černobylu od začátku války dvě kontrolní mise, které jsou součástí snahy o znovuzabezpečení komplexu elektrárny. Právě po té poslední mohla vyhlásit, že čidla znovu fungují. Bylo tomu tak poprvé od 24. února, kdy se areálu zmocnila ruská armáda, která monitorovací přístroje vypnula a několikrát elektrárnu odstavila i od proudu, což je pro ni kvůli chlazení rizikové. Toto chování vedlo k obavám o bezpečnost uloženého materiálu i spekulacím, jestli se ho Rusové nechtějí zmocnit. Nebezpečí hrozilo i kvůli samotné přítomnosti armády, která s sebou nese riziko ostřelování. Rusové se z Černobylu stáhli 31. března.

Zdroje: Reuters, Univerzita v Oxfordu

Související články

Zaručeně zlepší den

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Údajně vyhynulý druh želvy byl nalezen na Galapágách

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Vědci našli způsob, jak okamžitě extrahovat biopalivo z banánové slupky

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…