Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohou nás makakové inspirovat? Na katastrofu zareagovali překvapivým způsobem

Ilustrační foto: Pexels

Když se přes Portoriko v září 2017 přehnal hurikán Maria, zničil dvě třetiny jeho vegetace. Většina z tamní populace makaků rhesus však přežila, a vědci tak mohli v přímém přenosu pozorovat, jak se s katastrofou vypořádají. Zjistili, že se to primátům povedlo díky rozšíření jejich společenských vazeb. Co si z toho mohou vzít lidé pro život po pandemii?

Po bouři se makakové museli vypořádat se zcela novými podmínkami, které jim nabízely méně potravy i stínu. Výzkumníkům se tak naskytla možnost zjistit, jak si zvířata poradí s nenadálou změnou, která se však s měnícím se klimatem může opakovat. U těchto společenských, ale velmi soutěživých a výbojných tvorů zjistili nečekanou proměnu v chování. „Místo rostoucí agrese začali být tolerantnější,“ říká Camille Testard, vedoucí výzkumu z Pensylvánské univerzity. „Rozšířili své sociální sítě včetně těch partnerských namísto toho, aby jen posilovali své klíčové vztahy, které měli po dlouhou dobu. To nám poskytuje informace o funkci jejich společenských vztahů,“ dodává.

V oblasti vztahů se máme od našich předků stále co učit. Ilustrační foto: Pexels

Podle vědců si nejvíce hledaly nové přátele ty opice, které neměly dobré kamarády před katastrofou. Rozšířil se také počet jedinců, se kterými se dělily o stinná místa. „Naši nejbližší přátelé nám mohou poskytnout hodně věcí, ale někdy potřebujeme síť sociálních kontaktů, kde jsou všichni přátelští tak akorát,“ objasňuje Testard. Ohledně partnerů přestali být makaci vybíraví a měli jich tolik, kolik jen šlo.

Vědci také zjistili, že primáti svá pohurikánová přátelství udrželi, čímž se liší od člověka. Lidská solidarita sice po katastrofě naroste, ale vzápětí opadá. Podle psychologa Michaela Platta nás tím mohou opice inspirovat. „Společenská podpora je něco, co považujeme za hlavní adaptabilní odpověď, když čelíme velkému stresu,“ tvrdí Platt. Pokud tak budeme následovat vzor makaků, mohla by nám po odeznění největších dopadů covidové pandemie dělat radost nejen oživená stará přátelství, ale i ta nová.

Zdroj: Penn Today, University of Pennsylvania

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…