Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladý Ind vyhlásil válku smogu. Nečistoty ze vzduchu chce recyklovat

Ilustrační foto: Pixabay

Angad Daryani vyrůstal v jednom z nejlidnatějších měst světa – indické Bombaji. Zdejší smog mu jako malému výrazně zhoršoval astma a nedovolil mu hrát milovaný fotbal. Dnes třiadvacetiletý student americké univerzity chce proto částice, které v Indii výrazně znečišťují ovzduší, zachytit a smysluplně využít. Třeba na výrobu podlahové krytiny.

Velká míra znečištění vzduchu je pro indický kontinent dlouhodobě obrovským problémem. Vzduch obsahuje množství jemných částic, především černý uhlík. Právě ty chce mladý student inženýrství na Georgia Institute of Technology v USA Angad Daryani zachytit. Navrhl venkovní čisticí systém, který ze vzduchu odstraňuje nežádoucí částice a kumuluje je v kontejnerech. Hmotu pak Ind plánuje zrecyklovat například na podlahové krytiny.

Cílem mladého inovátora a jeho startupu Praan je navrhnout první čističku bez filtrů na světě. Záměrem je, aby byla všestranná, zvládla se přizpůsobit indické infrastruktuře a především byla cenově dostupná. Stávající venkovní čisticí zařízení jsou totiž velmi nákladná a velká. Zpřístupněním technologie obyčejným lidem by projekt mohl nejen pomoci zlepšit zdraví obyvatel indických měst, ale také přispět k ochraně životního prostředí.

zdroj: bbc.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…