Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladý Ind vyhlásil válku smogu. Nečistoty ze vzduchu chce recyklovat

Ilustrační foto: Pixabay

Angad Daryani vyrůstal v jednom z nejlidnatějších měst světa – indické Bombaji. Zdejší smog mu jako malému výrazně zhoršoval astma a nedovolil mu hrát milovaný fotbal. Dnes třiadvacetiletý student americké univerzity chce proto částice, které v Indii výrazně znečišťují ovzduší, zachytit a smysluplně využít. Třeba na výrobu podlahové krytiny.

Velká míra znečištění vzduchu je pro indický kontinent dlouhodobě obrovským problémem. Vzduch obsahuje množství jemných částic, především černý uhlík. Právě ty chce mladý student inženýrství na Georgia Institute of Technology v USA Angad Daryani zachytit. Navrhl venkovní čisticí systém, který ze vzduchu odstraňuje nežádoucí částice a kumuluje je v kontejnerech. Hmotu pak Ind plánuje zrecyklovat například na podlahové krytiny.

Cílem mladého inovátora a jeho startupu Praan je navrhnout první čističku bez filtrů na světě. Záměrem je, aby byla všestranná, zvládla se přizpůsobit indické infrastruktuře a především byla cenově dostupná. Stávající venkovní čisticí zařízení jsou totiž velmi nákladná a velká. Zpřístupněním technologie obyčejným lidem by projekt mohl nejen pomoci zlepšit zdraví obyvatel indických měst, ale také přispět k ochraně životního prostředí.

zdroj: bbc.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…