Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studenti tvoří lepší budoucnost. Letní Design Sprint dal šanci nadějným fanouškům technologií

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Využít digitální technologie ke zlepšení života ve městě. Přesně to měli za úkol účastníci Letní školy Design Sprint, která proběhla na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze začátkem srpna. Dva tucty studentů a studentek středních škol měly možnost spolupracovat s odborníky z FITu a během pěti dní převedly své nápady do fáze prototypů produktů. Některé z nich se již brzy dočkají realizace.

Edukace, doprava, veřejný prostor a zeleň, společenská odpovědnost nebo volný čas. To vše jsou obory, které lze prostřednictvím technologií pozitivně ovlivnit. Týmy si mohly samy zvolit, jaké oblasti se budou věnovat, a ve spolupráci s mentory se studenti následně snažili převést původní myšlenky do praxe.

Letní škola Design Sprint. Foto: FIT ČVUT

Výsledkem byly například projekty řešící problematiku hluku a znečištění městského prostoru, koncept sdíleného mezigeneračního bydlení založeného na vztahu senior–student nebo nápad sdíleného nakupování čili takzvané vesnické výpomoci v místech, kde nefunguje plošný rozvoz potravin na objednávku.

Už v průběhu akce bylo jasné, že některé návrhy mají velkou šanci na skutečnou realizaci. Například projekt ekologické edukační hry, jejímž cílem je vyvinout mobilní herní aplikaci, kde se návštěvníci zahrady zábavnou formou naučí poznávat dřeviny v ní rostoucí, bude dále rozvíjen ve spolupráci s Dendrologickou zahradou Průhonice. „Cílem projektu je změna postojů k přírodě díky edukaci v oblasti ekologie, dendrologie a dalších přírodních nauk,“ říká k dendrologické aplikaci Ing. Jiří Chludil, mentor týmu, a dodává: „Jde nám o to, aby všechny věkové skupiny zábavnou a jednoduchou formou pochopily funkci stromů a rostlin a jejich proměnlivost v čase. Dendrologická zahrada má pro to obrovský potenciál.“

Zdroj: FIT ČVUT

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Vědci možná objevili jednu z nejmladších planet vůbec

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…