Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mezinárodní konference COP27. Co řeší a proč je důležitá?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Tato mezinárodní konference je klíčová událost, která řeší změny týkající se klimatu, ale co přesně je COP27? A může nám opravu pomoci najít řešení na nejnaléhavější světové problémy životního prostředí? O tom všem informuje server Interesting Engineering.

COP27 jako synonymum řešení klimatické krize?

COP je konference pořádaná OSN zabývající se změnami klimatu, která se koná každoročně od roku 1995. Summity trvající zpravidla 2 týdny poskytují prostor světovým vůdcům, politikům, odborníkům a celé řadě dalších lidí k diskusi o klimatické krizi. Letos se světoví lídři setkali v egyptském Šarm aš-Šajchu.

Co se řeší na COP27?

Jak již bylo řečeno, během jednání by se účastníci měli zabývat řešením těch nejzávažnějších problémů souvisejících s klimatem, včetně financí, dekarbonizace a zemědělství. Témat je opravdu mnoho. Letos se ve druhém týdnu mimo jiné pozornost upřela k tématům jako gender, voda a biodiverzita.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak konference dopadla?

Pro letošní konferenci je významné zejména uzavření dohody, která se týká zhotovení fondu na odškodnění zemí za škody napáchaném na životním prostředí. O co se jedná?

Všech 197 zemí, které se akce zúčastnilo, souhlasilo se zřízením speciálního finančního fondu na pomoc rozvojovým zemím s omezenými rozpočty, které jsou mnohem zranitelnější vůči dopadům změny klimatu než jiné země. Konkrétní doporučení budou prezentována příští rok na COP28 ve Spojených arabských emirátech.

Úskalí konference

Někteří experti se však domnívají, že konference se plně nezabývala některými palčivými tématy v oblasti ekologie. Jako příklad lze uvést například stále rostoucí emise uhlíku, které zvyšují teplotu planety. Dohoda přijatá všemi zúčastněnými členy také vůbec neřeší otázku, která by se týkala postupného vyřazování fosilních paliv. Posledním bodem, který stojí za zmínku, je absence diskuze o snaze udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně.

Je zde stále ještě spousta témat, které je třeba probrat, jelikož i samotná klimatická krize má mnoho příčin. Nicméně uvidíme, jaké výsledky budou prezentovány na příštím setkání, zda se členským státům podaří splnit zadané cíle a kam se budou jejich strategie ke zlepšení ekologické situace ubírat dál.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Rozbitá kytara frontmana Nirvany Kurta Cobaina se prodala za 6 milionů dolarů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…