Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malé změny životního stylu mohou pomoci odvrátit klimatickou krizi

Ilustrační foto: Unsplash

Výzkum ukazuje, že pokud vlády i jednotlivci udělají malé změny ve svém způsobu života, budou mít i tak velký dopad na snížení emisí. Změnám vévodí číslo tři – lidé by si měli například kupovat jen tři kusy nového oblečení ročně nebo létat letadlem jen jednou za tři roky.

Studii publikoval tým akademiků z Univerzity v Leedsu a spolu s firmou Arup a skupinou 40 měst po celém světě dokázal, že šest závazků dokáže snížit emise z potřebného objemu k zastavení oteplování na 1,5 stupně Celsia o čtvrtinu. Výsledek průzkumu reaguje na pocity mnoha lidí, kterým připadá, že jejich příspěvek k zamezení změny klimatu je mizivý. Pokud se stejně zachovají všichni, dá se kritické hranici oteplení zabránit. „Výzkum ukazuje, že největší roli hrají vlády a soukromý sektor, ale z naší analýzy jasně vyplývá, že jednotlivci a komunity mohou mít obrovský vliv,“ říká Tom Bailey, jeden ze zakladatelů osvětové kampaně The JUMP. Ta se snaží lidi motivovat, aby začali přemýšlet alternativně ke konzumní společnosti posledních let.

Výzva nabádá k tomu, aby lidé začali jíst především rostlinnou stravu a přestali potraviny vyhazovat. Neměli by kupovat více než tři kusy oblečení ročně a elektronika by jim měla vydržet alespoň sedm let. Počítá se s dovolenou v regionu, protože lety je třeba omezit na jeden krátký jednou za tři roky a dlouhý jednou za 8 let. Pokud je to možné, lidé by se měli zbavit svých osobních aut, a pokud je potřebují, je vhodné je používat co nejdéle. Posledním krokem je narušit zajetý systém tím, že začneme využívat obnovitelné zdroje energie, investovat v rámci penzijního připojištění do udržitelných projektů nebo si zateplíme dům.

Lídři výzvy si uvědomují, že ne všichni mají možnost změnit vše najednou a kladou důraz na nápadité a pozitivní zapojení do boje proti změně klimatu s tím, že do 10 let by se měli přidat všichni lidé v bohatých zemích. „Tohle není návrat do doby kamenné, je to jen nalezení rovnováhy. Méně konzumace v relativně bohatých západních zemích může znamenat více kreativity, komedie, spojení… Žijte pro radost, ne pro věci,“ dodává pro Guardian Baliey.

Autorský článek Kláry Šubíkové na základě materiálů Guardianu a iniciativy The JUMP

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…