Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Magna Charta slaví 800 let

Letos uplyne 800 let od zpečetění původní verze Magny Charty králem Janem. Během celého roku bude nejen na Britských ostrovech, ale i v mnoha dalších zemích Commonwealthu probíhat takzvaný Týden Magny Charty. S různými programy se budeme moci setkat například v Americe, Austrálii, na Novém Zélandě, ale třeba i v sousedním Polsku. Také budou publikovány nové knihy zaznamenávající důležitost a významnost tohoto dokumentu.

Celým názvem Magna Charta Libertatum je považována za jeden z nejcennějších a nejvýznamnějších dokumentů Velké Británie. Magna Charta vznikla na základě vzpoury baronů, kteří nesouhlasili s domácími i zahraničními akcemi konanými jejich panovníkem, králem Janem. Ten napáchal britskému království mnohé škody především ve Francii, na území Normandie, a také měl neobvykle vysoké výdaje, které byly hrazeny takzvaně z kapes daňových poplatníků. Proto byla 19.června roku 1215 podepsána dohoda, která omezovala práva panovníka a zároveň vkládala moc do rukou duchovenstva a šlechty. Magna Charta garantovala tehdejším vyšším vrstvám společnosti jistá práva, privilegia a zajišťovala jim svobodu.

Dokument prošel mnohými změnami, neboť každý panovník měl nárok jednotlivé články pozměnit a přizpůsobit tak tehdejší době a potřebám svým i svých poddaných. Nejdůležitějšími body se nakonec staly: slib o svolání zástupců šlechty a měst na projednání daní, svobodná volba biskupů a opatů či zavedení jednotného systému měr a vah. Do kontextu dnešní doby nejlépe zapadá právo na legitimní a důstojné zacházení.

Magna Charta výrazně ovlivnila politiku a zacházení s občany nejen v Británii, ale i ve zbytku demokratického světa. V tomto dokumentu můžeme také nalézt první zmínky o prapůvodním parlamentu. Konkrétně se jednalo o radu, která měla za úkol zajišťovat blaho země a mohla za určitých podmínek odvolat přísahu věrnosti svému panovníkovi.

Británie je na tento dokument stále patřičně hrdá a dělá všechno proto, aby na něj nebylo ani v budoucnu zapomenuto. Dle slov sira Roberta Worcestra, který zajišťuje bohatý program k tomuto osmistému výročí, můžeme považovat Magnu Chartu za základní stavební kámen našich práv a svobod. Také díky ní čepují dnes Britové pivo do pinty a rozhodně neplánují zavádět jakoukoliv jinou měrovou jednotku. Magna Charta má samozřejmě mnohem významnější dopad na stovky zemí po celém světě a dle slov sira Worcestera ovlivnila životy miliard lidí žijících v 21.století.

 

FOTO: Král Jan podepisující Magnu Chartu, telegraph.co.uk

 

Gabriela Dittrichová, reportérka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Zaručeně zlepší den

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…