Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Magna Charta slaví 800 let

Letos uplyne 800 let od zpečetění původní verze Magny Charty králem Janem. Během celého roku bude nejen na Britských ostrovech, ale i v mnoha dalších zemích Commonwealthu probíhat takzvaný Týden Magny Charty. S různými programy se budeme moci setkat například v Americe, Austrálii, na Novém Zélandě, ale třeba i v sousedním Polsku. Také budou publikovány nové knihy zaznamenávající důležitost a významnost tohoto dokumentu.

Celým názvem Magna Charta Libertatum je považována za jeden z nejcennějších a nejvýznamnějších dokumentů Velké Británie. Magna Charta vznikla na základě vzpoury baronů, kteří nesouhlasili s domácími i zahraničními akcemi konanými jejich panovníkem, králem Janem. Ten napáchal britskému království mnohé škody především ve Francii, na území Normandie, a také měl neobvykle vysoké výdaje, které byly hrazeny takzvaně z kapes daňových poplatníků. Proto byla 19.června roku 1215 podepsána dohoda, která omezovala práva panovníka a zároveň vkládala moc do rukou duchovenstva a šlechty. Magna Charta garantovala tehdejším vyšším vrstvám společnosti jistá práva, privilegia a zajišťovala jim svobodu.

Dokument prošel mnohými změnami, neboť každý panovník měl nárok jednotlivé články pozměnit a přizpůsobit tak tehdejší době a potřebám svým i svých poddaných. Nejdůležitějšími body se nakonec staly: slib o svolání zástupců šlechty a měst na projednání daní, svobodná volba biskupů a opatů či zavedení jednotného systému měr a vah. Do kontextu dnešní doby nejlépe zapadá právo na legitimní a důstojné zacházení.

Magna Charta výrazně ovlivnila politiku a zacházení s občany nejen v Británii, ale i ve zbytku demokratického světa. V tomto dokumentu můžeme také nalézt první zmínky o prapůvodním parlamentu. Konkrétně se jednalo o radu, která měla za úkol zajišťovat blaho země a mohla za určitých podmínek odvolat přísahu věrnosti svému panovníkovi.

Británie je na tento dokument stále patřičně hrdá a dělá všechno proto, aby na něj nebylo ani v budoucnu zapomenuto. Dle slov sira Roberta Worcestra, který zajišťuje bohatý program k tomuto osmistému výročí, můžeme považovat Magnu Chartu za základní stavební kámen našich práv a svobod. Také díky ní čepují dnes Britové pivo do pinty a rozhodně neplánují zavádět jakoukoliv jinou měrovou jednotku. Magna Charta má samozřejmě mnohem významnější dopad na stovky zemí po celém světě a dle slov sira Worcestera ovlivnila životy miliard lidí žijících v 21.století.

 

FOTO: Král Jan podepisující Magnu Chartu, telegraph.co.uk

 

Gabriela Dittrichová, reportérka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Ze světa

Přístroj, který z dechu pozná rakovinu

Inspirace

Česko v rámci festivalu připomene na školách sametovou revoluci

Ze světa

Reportáž: Černá sobota vyprodala v Anglii „malé černé“

Společnost

Princ Harry bojuje proti AIDS. Veřejně přiznal, z čeho má strach.

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.