Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Magna Charta slaví 800 let

Letos uplyne 800 let od zpečetění původní verze Magny Charty králem Janem. Během celého roku bude nejen na Britských ostrovech, ale i v mnoha dalších zemích Commonwealthu probíhat takzvaný Týden Magny Charty. S různými programy se budeme moci setkat například v Americe, Austrálii, na Novém Zélandě, ale třeba i v sousedním Polsku. Také budou publikovány nové knihy zaznamenávající důležitost a významnost tohoto dokumentu.

Celým názvem Magna Charta Libertatum je považována za jeden z nejcennějších a nejvýznamnějších dokumentů Velké Británie. Magna Charta vznikla na základě vzpoury baronů, kteří nesouhlasili s domácími i zahraničními akcemi konanými jejich panovníkem, králem Janem. Ten napáchal britskému království mnohé škody především ve Francii, na území Normandie, a také měl neobvykle vysoké výdaje, které byly hrazeny takzvaně z kapes daňových poplatníků. Proto byla 19.června roku 1215 podepsána dohoda, která omezovala práva panovníka a zároveň vkládala moc do rukou duchovenstva a šlechty. Magna Charta garantovala tehdejším vyšším vrstvám společnosti jistá práva, privilegia a zajišťovala jim svobodu.

Dokument prošel mnohými změnami, neboť každý panovník měl nárok jednotlivé články pozměnit a přizpůsobit tak tehdejší době a potřebám svým i svých poddaných. Nejdůležitějšími body se nakonec staly: slib o svolání zástupců šlechty a měst na projednání daní, svobodná volba biskupů a opatů či zavedení jednotného systému měr a vah. Do kontextu dnešní doby nejlépe zapadá právo na legitimní a důstojné zacházení.

Magna Charta výrazně ovlivnila politiku a zacházení s občany nejen v Británii, ale i ve zbytku demokratického světa. V tomto dokumentu můžeme také nalézt první zmínky o prapůvodním parlamentu. Konkrétně se jednalo o radu, která měla za úkol zajišťovat blaho země a mohla za určitých podmínek odvolat přísahu věrnosti svému panovníkovi.

Británie je na tento dokument stále patřičně hrdá a dělá všechno proto, aby na něj nebylo ani v budoucnu zapomenuto. Dle slov sira Roberta Worcestra, který zajišťuje bohatý program k tomuto osmistému výročí, můžeme považovat Magnu Chartu za základní stavební kámen našich práv a svobod. Také díky ní čepují dnes Britové pivo do pinty a rozhodně neplánují zavádět jakoukoliv jinou měrovou jednotku. Magna Charta má samozřejmě mnohem významnější dopad na stovky zemí po celém světě a dle slov sira Worcestera ovlivnila životy miliard lidí žijících v 21.století.

 

FOTO: Král Jan podepisující Magnu Chartu, telegraph.co.uk

 

Gabriela Dittrichová, reportérka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Zaručeně zlepší den

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

Hledání partnera není nákup zboží. Nová on-line seznamka páruje slušňáky a nenechá se obelhat

VIDEO: Voda dělá radost nejen dětem. Slůně dovádějící ve sprše vám zpříjemní víkend

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…