Nekonečné písečné duny a zdánlivé nic se zdají být pro poušť charakteristickými. Nemusí tomu však tak být. Někteří věří, že i poušť má duši. Ať je tomu, jak chce, odborníkům se podařilo učinit pozoruhodný objev. Zjistili, že poušť může dýchat.
Vědci dlouho nevěděli, jak se k houbám a bakteriím na poušti dostává vlhkost. Prostřednictvím takzvané kapacitní sondy zaznamenávají obsah vody nebo koncentraci pevných látek v písku. „Vítr, který nad písečnými dunami proudí, vytváří nerovnováhu v tlaku, čímž dochází k cirkulaci písku. Ten tedy dýchá, podobně jako dýchá třeba člověk,“ vysvětlil profesor leteckého inženýrství Michel Lounge z Cornellovy univerzity. Toto dýchání umožňuje mikrobům přetrvávat hluboko i ve velmi suchých písečných dunách i navzdory vysoké teplotě.
Objev pomůže vědcům pochopit, jak půda pohlcuje a odvádí vodu. To by mohlo do budoucna vést k rozvoji zemědělství v pouštních oblastech. S využitím kapacitních sond se dále počítá i ve vesmíru. V plánu je jejich využití při zkoumání povrchu Marsu nebo Měsíce. Vypadá to tedy, že poušť je teprve začátek.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Radio Wave, Cornell Chronicle
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…