Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lídrem v boji proti klimatickým změnám je drobný stát s malebnou krajinou

Zdroj fotografie: Pixabay

Bojovat s klimatickými změnami je stále více potřeba. Program OSN pro životní prostředí (UNEP) uděluje pravidelně čestné ocenění Champions of the Earth. Titulem se obvykle může pyšnit země výrazně se zasazující o ochranu přírody prostřednictvím naplňování závazků v boji proti klimatickým změnám. V roce 2019 se šampionem stala Kostarika. V čem se můžeme inspirovat?

Pro Kostariku jsou zásadní národní parky a chráněná území. Část jich země rozšířila a postupně přijala řadu silných opatření, jako je třeba zákaz kácení letitých lesních porostů. Kostarika se také stala lídrem v zalesňování, od roku 1987 zvýšila pokryvnost lesů z 21 na více než 53 procent. V tomto nám může sloužit jako inspirace a motivace pro výsadbu stromů, do které se v České republice zapojuje řada dobrovolníků a organizací. O chystaných akcích jsme informovali například zde.

Kromě lesních porostů se Kostarika zaměřuje i na ochranu vodních zdrojů. Vodní elektrárny jsou pro stát zásadním zdrojem energie. Na tomto poli je země skutečným lídrem – z obnovitelné energetiky totiž hradí 98 procent celonárodní spotřeby elektřiny. Tamní vláda počítá s tím, že do roku 2030 bude Kostarika využívat výhradně obnovitelné energie. Zdá se, že k tomu má dobře nakročeno.

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…