Lídrem v boji proti klimatickým změnám je drobný stát s malebnou krajinou

Zdroj fotografie: Pixabay

Bojovat s klimatickými změnami je stále více potřeba. Program OSN pro životní prostředí (UNEP) uděluje pravidelně čestné ocenění Champions of the Earth. Titulem se obvykle může pyšnit země výrazně se zasazující o ochranu přírody prostřednictvím naplňování závazků v boji proti klimatickým změnám. V roce 2019 se šampionem stala Kostarika. V čem se můžeme inspirovat?

Pro Kostariku jsou zásadní národní parky a chráněná území. Část jich země rozšířila a postupně přijala řadu silných opatření, jako je třeba zákaz kácení letitých lesních porostů. Kostarika se také stala lídrem v zalesňování, od roku 1987 zvýšila pokryvnost lesů z 21 na více než 53 procent. V tomto nám může sloužit jako inspirace a motivace pro výsadbu stromů, do které se v České republice zapojuje řada dobrovolníků a organizací. O chystaných akcích jsme informovali například zde.

Kromě lesních porostů se Kostarika zaměřuje i na ochranu vodních zdrojů. Vodní elektrárny jsou pro stát zásadním zdrojem energie. Na tomto poli je země skutečným lídrem – z obnovitelné energetiky totiž hradí 98 procent celonárodní spotřeby elektřiny. Tamní vláda počítá s tím, že do roku 2030 bude Kostarika využívat výhradně obnovitelné energie. Zdá se, že k tomu má dobře nakročeno.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.