Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Letecká doprava bez emisí? Britští vědci přišli na způsob, jak recyklovat trysková paliva

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Průlomu v boji proti klimatické změně dosáhli vědci z univerzity v Cambridge a Oxfordu. Prostředí škodlivý skleníkový plyn oxid uhličitý dokážou přeměnit na obnovitelné palivo pro leteckou dopravu.

Oxid uhličitý získaný z atmosféry a ze zplodin leteckých motorů vědci pomocí obnovitelných zdrojů recyklují na udržitelné tryskové palivo. Celý proces je součástí uzavřeného chemického okruhu, a letecká doprava by se proto v budoucnosti mohla stát zcela bezemisní. „Vedlejšími produkty procesu jsou také vzácné látky etylen, buten a propylen, které se obyčejně získávají z ropy a jsou velmi důležité pro petrochemický průmysl,“ uvedli autoři ve své studii zveřejněné v časopise Nature Communications.

V současné době se trysková paliva vyrábějí z ropy. Kromě toho, že tento zdroj není obnovitelný, dochází při spalování běžných paliv k přeměně uhlovodíků na oxid uhličitý a k jeho vylučování do atmosféry. Letecká doprava tak svým dílem přispívá k urychlení klimatické změny. Cirkulární ekonomika oxidu uhličitého je proto zásadním krokem v ochraně životního prostředí.

Zdroj: Nature.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu