Průlomu v boji proti klimatické změně dosáhli vědci z univerzity v Cambridge a Oxfordu. Prostředí škodlivý skleníkový plyn oxid uhličitý dokážou přeměnit na obnovitelné palivo pro leteckou dopravu.
Oxid uhličitý získaný z atmosféry a ze zplodin leteckých motorů vědci pomocí obnovitelných zdrojů recyklují na udržitelné tryskové palivo. Celý proces je součástí uzavřeného chemického okruhu, a letecká doprava by se proto v budoucnosti mohla stát zcela bezemisní. „Vedlejšími produkty procesu jsou také vzácné látky etylen, buten a propylen, které se obyčejně získávají z ropy a jsou velmi důležité pro petrochemický průmysl,“ uvedli autoři ve své studii zveřejněné v časopise Nature Communications.
V současné době se trysková paliva vyrábějí z ropy. Kromě toho, že tento zdroj není obnovitelný, dochází při spalování běžných paliv k přeměně uhlovodíků na oxid uhličitý a k jeho vylučování do atmosféry. Letecká doprava tak svým dílem přispívá k urychlení klimatické změny. Cirkulární ekonomika oxidu uhličitého je proto zásadním krokem v ochraně životního prostředí.
Zdroj: Nature.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…