Letadlo budoucnosti bude průhledné

Britská technologická kancelář přišla s návrhem „průhledného“ letadla, u kterého by okna nahradily ohebné displeje s vysokým rozlišením. Těmi by bylo letadlo zevnitř vytapetováno a poskytovalo by cestujícím pohled ven.

S návrhem letadla budoucnosti přišli lidé z firmy Centre for Process Innovation (CPI) a zmiňují, že by se tak ušetřilo nejen palivo, ale i náklady či životní prostředí. Letadlo by zevnitř vypadalo, jako by bylo průhledné a na displejích vyrobených z ohebného plastu by se promítaly záběry pořízené kamerami, které by byly umístěny podél vnější části trupu.

flight-slide-02

Společnost tak zároveň upozorňuje na možné úspory. V současné době musí být trup letadla z důvodu okének vyztužen, což ale zvyšuje váhu letadla a v tomto důsledku i spotřebu paliva. Displeje vyrobené z plastu jsou oproti tomu velmi lehké a firma tedy počítá s tím, že díky tenčím stěnám trupu by se cestujícím mohlo cestovat pohodlněji, protože by se mohli dočkat širších sedaček. Novinka bude uvedena do praxe během příštích deseti let.

Podle webu The Economist by tímto způsobem mohla opadnout i závist o nejlepší výhled mezi cestujícími. Nevšední zážitek a panoramatický pohled přímo na mraky, údolí anebo ubíhající hory a ostrovy by si tak mohl užít opravdu každý, kdo nemá panický strach z výšek. Pokud by se ovšem našel cestující, který by byl tímto výhledem již znuděn, může nechat displej například ztmavnout, aby mohl bez problému a nerušeně usnout.

FOTO: zdroj: www.uk-cpi.com

idnes.cz, Nikol Halmová

Autor článku

Michaela Hýžová