Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kup si kafe, zachráníš život. V Café Therapy dávají práci lidem, kteří se vyléčili ze závislostí

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Café Therapy

Nabízí druhou šanci i pomyslnou terapii kávou, která prospěje všem zúčastněným – sociálnímu podnikání v pražské restauraci Café Therapy se daří již 15 let. Nezastavila je ani obávaná koronakrize.

Sociální podnik Café Therapy vznikl pod taktovkou neziskové organizace SANANIM, která již 30 let poskytuje podporu lidem, jež se potýkají se závislostmi. V restauraci tak dostávají šanci i ti, kteří by na trhu práce nacházeli možnost uplatnění jen velmi obtížně, neboť prošli léčbou závislosti na návykových látkách či hazardu, případně výkonem trestu odnětí svobody.

Zaměstnanci se tak učí pracovním návykům a pokračují v komplexním programu resocializace. Zároveň získávají mzdu, která pokryje jejich životní náklady, a s ní velkou míru svobody a zodpovědnosti. Za 15 let existence Café Therapy prošlo takzvaným tranzitním zaměstnáním již více než 130 osob. Podle provozovatelů naprostá většina z nich v běžném životě i nadále funguje. 

Kromě bezbariérové restaurace provozují také retro bistro v budově Pedagogické fakulty UK či divadelní kavárnu v prostorách Divadla ABC. Nabízí také stylový catering pro nejrůznější firemní a společenské akce.

Nabídnutou pomoc umí vrátit zpět

Před zánikem po koronavirovém omezení provozu je zachránila úspěšná crowdfundingová kampaň, v níž se podařilo nashromáždit finanční podporu přesahující částku 125 tisíc korun. Ta pokryje náklady na mzdy zaměstnanců, kteří během pandemických opatření nezištně pomáhali ostatním, jež se ocitli bez jídla a prostředků.

Co nám přinesou další měsíce, nikdo neví. Naše provozy se na plno spustí až na podzim. Musíme ještě přečkat hubené léto,“ říká Jakub Janyška, manažer neziskové organizace SANANIM. Nehodlají však jen nečinně přihlížet a pouští se do dalších projektů. „Novinkou je náš pojízdný stánek na Slapech, který jsme si sami vyrobili. Od září také chceme zařazovat pravidelné kulturní programy,“ dodává Janyška.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.