Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Které stromy nejlépe čistí vzduch?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Schopnost stromů čistit vzduch oceníme zejména ve městech, kde jezdí hodně aut a celkově ovzduší není nejčerstvější. Které z nich však jsou v čištění vzduchu nejefektivnější? Vědci provedli výzkum, aby dovedli tuto otázku zodpovědět. Nejvíce výkonný se zdát být modřín, informoval server Earth a časopis Ecological Indicators.

Listy a jehličí stromů hraje zásadní roli při filtrování látek znečišťujících ovzduší a ve snižování vystavení se lidí nebezpečným látkám ve vzduchu, o kterých je známo, že zvyšují riziko kardiovaskulárních a respiračních onemocnění. Vědci nyní shromáždili listy a jehličí z jedenácti různých druhů stromů z arboreta botanické zahrady ve švédském Göteborgu a analyzovali, které znečišťující látky zachytily. Svůj výzkum zaměřili na polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), což je typ znečišťujících látek pocházejících převážně z dopravy. Cílem bylo zjistit, který druh stromu nejlépe čistí vzduch. „Naše analýzy ukázaly, že různé druhy stromů mají různé schopnosti absorbovat látky znečišťující ovzduší. Jehličnany obecně absorbovaly více plynných PAH než listnaté stromy. Další výhodou jehličnanů je, že fungují také jako čističky vzduchu v zimě, kdy je znečištění ovzduší obvykle nejvyšší,“ uvedla spoluautorka studie Jenny Klingbergová, postdoktorandka v oboru biologie a environmentální vědy v Göteborgu. 

Zatímco jehličí pohlcuje látky znečišťující ovzduší po několik let, což listy ze zřejmých důvodů nemohou, zjistilo se, že listnaté stromy jsou oproti tomu efektivnější při čištění vzduchu od částic. Může za to jejich větší plocha, na kterou se tyto částice mohou přichytit. „V testu nejlépe dopadl modřín, což je jehličnan, který každý podzim shazuje jehličí. Modříny absorbovaly nejvíce znečišťujících látek vázaných na částice, ale byly také dobré při zachycování plynných PAH,“ dodala Klingbergová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…