Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kriticky přemýšlet i psát nově studenty naučí ve Velké Británii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Problémem studentů i výuky na vysokých školách je neschopnost studentů kriticky uvažovat, filtrovat nedůvěryhodné informace a nahlížet na problémy z více stran. Vysoké školy ve Velké Británii se rozhodly tento fakt změnit a vytvořily projekt s názvem Konstruktivní žurnalistika, kde se zaměří přesně na tyto kompetence.

Série workshopů a přednášek s cílem představit studentům základní kameny konstruktivního žurnalismu vznikla v roce 2014, a nyní se rozšiřuje na další univerzity ve Velké Británii.  „Konstruktivní žurnalismus je v podstatě o nahlížení na potencionální řešení současných společenských problémů a o vyzdvihování pozitivních a inovativních řešení,“ vysvětlil zakladatel projektu Seán Dagan Wood. „Jde o to vidět věci odlišně, přicházet s novými nápady a podávat širší obrázek o skutečnosti,“ doplnil Wood.

Projekt staví na myšlence, že negativní zprávy mohou vést čtenáře k bezmocnosti a cynickému náhledu na svět. Zatímco širší náhled na skutečnost mu předloží obě strany mince, včetně návrhu řešení problémy a pozitivních změn. „Díky tomu se lidé mohou cítit schopnější rozhodnout se, jaký postoj si k problému vytvoří, nebo dokonce jít a sami něco změnit,“ řekl Wood.

Danielle Batist, lektorka kurzů, zaznamenala o semináře velký zájem. „Studenti žurnalistiky se vždycky učili popsat problém – kdo, kde, kdy, co a proč. Dnes je ale nutné přidat i otázku Co teď,“ popsala Batist. Podle zakladatele projektu Wooda se podobným směrem bude ubírat i praktický žurnalismus v novinách či televizích. Čtenářům již nestačí vědět, co se stalo, ale je nutné vysvětlit i kontext a možná řešení.

Zatím semináře vyzkoušelo asi dvě stě studentů z univerzity v Londýně, Glasgow či východní Anglii. Autoři se momentálně snaží projekt šířit a je velmi pravděpodobné, že časem se semináře objeví například i na univerzitách v České republice.

Zdroj: constructivejournalism.org/

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…