Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kriticky přemýšlet i psát nově studenty naučí ve Velké Británii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Problémem studentů i výuky na vysokých školách je neschopnost studentů kriticky uvažovat, filtrovat nedůvěryhodné informace a nahlížet na problémy z více stran. Vysoké školy ve Velké Británii se rozhodly tento fakt změnit a vytvořily projekt s názvem Konstruktivní žurnalistika, kde se zaměří přesně na tyto kompetence.

Série workshopů a přednášek s cílem představit studentům základní kameny konstruktivního žurnalismu vznikla v roce 2014, a nyní se rozšiřuje na další univerzity ve Velké Británii.  „Konstruktivní žurnalismus je v podstatě o nahlížení na potencionální řešení současných společenských problémů a o vyzdvihování pozitivních a inovativních řešení,“ vysvětlil zakladatel projektu Seán Dagan Wood. „Jde o to vidět věci odlišně, přicházet s novými nápady a podávat širší obrázek o skutečnosti,“ doplnil Wood.

Projekt staví na myšlence, že negativní zprávy mohou vést čtenáře k bezmocnosti a cynickému náhledu na svět. Zatímco širší náhled na skutečnost mu předloží obě strany mince, včetně návrhu řešení problémy a pozitivních změn. „Díky tomu se lidé mohou cítit schopnější rozhodnout se, jaký postoj si k problému vytvoří, nebo dokonce jít a sami něco změnit,“ řekl Wood.

Danielle Batist, lektorka kurzů, zaznamenala o semináře velký zájem. „Studenti žurnalistiky se vždycky učili popsat problém – kdo, kde, kdy, co a proč. Dnes je ale nutné přidat i otázku Co teď,“ popsala Batist. Podle zakladatele projektu Wooda se podobným směrem bude ubírat i praktický žurnalismus v novinách či televizích. Čtenářům již nestačí vědět, co se stalo, ale je nutné vysvětlit i kontext a možná řešení.

Zatím semináře vyzkoušelo asi dvě stě studentů z univerzity v Londýně, Glasgow či východní Anglii. Autoři se momentálně snaží projekt šířit a je velmi pravděpodobné, že časem se semináře objeví například i na univerzitách v České republice.

Zdroj: constructivejournalism.org/

Související články

Ze světa

Ropnou krizi si Britové oddálili o 15 let

Byznys

Británie zažívá nejnižší nezaměstnanost od zavedení britských statistik

Ze světa

Letadlo budoucnosti bude průhledné

Společnost

Jak se starat o partnerský vztah, aby vydržel 80 let?

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.