Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Koně dokážou podle nové studie číst lidské emoce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nedávno vědci odhalili, že kočky jsou vůči lidem mnohem vnímavější, než se dosud předpokládalo. Jiný výzkum nyní ukázal, že leccos z našich tváří dovedou vyčíst i koně.

Anglická studie prokázala, že koně dokážou rozlišit šťastný a rozzlobený lidský obličej. Zjistili to psychologové z Univerzity v Sussexu, kteří 28 koním ukazovali fotografie lidí s rozdílnými výrazy v tváři. Při pohledu na fotky naštvaných obličejů se koně zadívali hlavně levým okem, což je reakce spjatá s negativními podněty, vzrostla také jejich srdeční frekvence a byli ve větším stresu.

„Na tomto výzkumu je opravdu zajímavé, že ukazuje schopnost koní číst emoce i přes druhovou bariéru. Už dlouho jsme věděli, že koně jsou společensky sofistikovaný druh, ale nyní jsme poprvé zjistili, že dokážou rozlišit pozitivní a negativní výrazy u lidí,“ uvedla jedna z autorek studie Amy Smith.

Smith zdůraznila také to, že reakce u koní byla mnohem výraznější v případě negativních výrazů na zobrazovaných tvářích. Ukazuje to na jakýsi varovný systém, který zvířata upozorní v případě nebezpečí, které se právě za rozzlobeným obličejem může skrývat.

Vysvětlení pro nově objevenou koňskou schopnost se nabízí hned několik. „Koně si mohli přizpůsobit svou vrozenou schopnost vyčíst emoce u ostatních koní na lidské tváře během jejich koevoluce,“ uvedla další spoluautorka Karen McComb. Možné je ale i to, že se koně učí individuálně vnímat lidské výrazy až v průběhu vlastního života.

Související články

Zaručeně zlepší den

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…