Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kde se pivo vaří? Nový projekt Českého svazu pivovarů a sladoven vyzdvihuje inspirativní ženy z oboru

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Tekutý chleba, jak je přezdíváno pivu, je naším národním nápojem. O tom, co se v oboru pivovarnictví aktuálně děje, jaké jsou jeho trendy nebo že za jeho výrobou stojí také ženy, většina z nás moc neví. Český svaz pivovarů a sladoven proto přichází s projektem Kde se pivo vaří.

Český svaz pivovarů a sladoven odstartoval dlouhodobý projekt nazvaný Kde se pivo vaří. Jeho cílem je představit to nezajímavější z českého oboru, novinky, obalové trendy, zajímavé pivovarské příběhy nebo inspirativní ženy, a to jak z minipivovarů, tak pivovarů velkých značek. „Prostřednictvím našeho nového projektu Kde se pivo vaří oslavujeme dnešní české pivovarnictví a ukazujeme, že se jedná o úspěšný a rozmanitý obor. Současně s tím je také dokladem síly, pospolitosti a soudržnosti našeho odvětví,“ uvedla Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

První téma projektu nese název Ženy vaří pivo. Byl spuštěn symbolicky na Mezinárodní den žen (8. března). V rámci něho se můžeme seznámit s několika sládkovými osobitě rozvíjejícími současný obor pivovarnictví. Následovat bude téma Novinka roku představující pivní trendy a příběhy nových receptur, Mladý talent zaměřující se na mladé lidi z oboru do 35 let, nebo soutěžní kategorie Pivní obal, v rámci níž odborná porota zhodnotí etiketu, pivní plechovku či láhev. Výhledově je pak naplánováno téma Zelený počin usilující o snižování enviromentální stopy pivovarů, nebo Přínos místní komunitě vnímající zlatavý mok jako společenský fenomén.

Ženy vaří pivo

První téma nabízí seznámení se šesti výjimečnými sládkovými. Jsou jimi Karolína Chroustovská (Létající pivovar Chroust), Jitka Ilčíková (Wild creatures Mikulov), Monika Linková (minipivovar Trilobit Praha), Nataša Rousková (Zubr Přerov), Lenka Straková (minipivovar Proud Plzeň) a Martina Valterová (minipivovar Monopol Teplice).

Nataša Rousková patří k nejúspěšnějším českým sládkovým. Foto: Pivovar Zubr

Nataša Rousková přitom patří mezi jedny z nejúspěšnějších českých sládkových. V kategorii světlého piva českého stylu se jí například podařilo získat zlatou medaili na prestižní mezinárodní soutěži Evropská pivní hvězda.

Minipivovar Proud a jeho sládková Lenka Straková se zase jako první český pivovar zapojili do celosvětové akce Pink Boots Collaboration Brew Day, probíhající taktéž symbolicky 8. března. Podle speciální receptury a obutá v růžových holínkách tady v loňském roce uvařila exkluzivní várku piva na podporu žen v pivovarnictví. Letos se v pivovaru při stejné příležitosti setkalo několik žen z pivovarnictví, aby sdílely své zkušenosti v převážně mužském oboru.

Lenka Straková z minipivovaru Proud Plzeň. Foto: minipivovar Proud Plzeň

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Českého svazu pivovarnictví a sladoven, Radiožurnál, Podnikatel.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…