Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kde se pivo vaří? Nový projekt Českého svazu pivovarů a sladoven vyzdvihuje inspirativní ženy z oboru

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Tekutý chleba, jak je přezdíváno pivu, je naším národním nápojem. O tom, co se v oboru pivovarnictví aktuálně děje, jaké jsou jeho trendy nebo že za jeho výrobou stojí také ženy, většina z nás moc neví. Český svaz pivovarů a sladoven proto přichází s projektem Kde se pivo vaří.

Český svaz pivovarů a sladoven odstartoval dlouhodobý projekt nazvaný Kde se pivo vaří. Jeho cílem je představit to nezajímavější z českého oboru, novinky, obalové trendy, zajímavé pivovarské příběhy nebo inspirativní ženy, a to jak z minipivovarů, tak pivovarů velkých značek. „Prostřednictvím našeho nového projektu Kde se pivo vaří oslavujeme dnešní české pivovarnictví a ukazujeme, že se jedná o úspěšný a rozmanitý obor. Současně s tím je také dokladem síly, pospolitosti a soudržnosti našeho odvětví,“ uvedla Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

První téma projektu nese název Ženy vaří pivo. Byl spuštěn symbolicky na Mezinárodní den žen (8. března). V rámci něho se můžeme seznámit s několika sládkovými osobitě rozvíjejícími současný obor pivovarnictví. Následovat bude téma Novinka roku představující pivní trendy a příběhy nových receptur, Mladý talent zaměřující se na mladé lidi z oboru do 35 let, nebo soutěžní kategorie Pivní obal, v rámci níž odborná porota zhodnotí etiketu, pivní plechovku či láhev. Výhledově je pak naplánováno téma Zelený počin usilující o snižování enviromentální stopy pivovarů, nebo Přínos místní komunitě vnímající zlatavý mok jako společenský fenomén.

Ženy vaří pivo

První téma nabízí seznámení se šesti výjimečnými sládkovými. Jsou jimi Karolína Chroustovská (Létající pivovar Chroust), Jitka Ilčíková (Wild creatures Mikulov), Monika Linková (minipivovar Trilobit Praha), Nataša Rousková (Zubr Přerov), Lenka Straková (minipivovar Proud Plzeň) a Martina Valterová (minipivovar Monopol Teplice).

Nataša Rousková patří k nejúspěšnějším českým sládkovým. Foto: Pivovar Zubr

Nataša Rousková přitom patří mezi jedny z nejúspěšnějších českých sládkových. V kategorii světlého piva českého stylu se jí například podařilo získat zlatou medaili na prestižní mezinárodní soutěži Evropská pivní hvězda.

Minipivovar Proud a jeho sládková Lenka Straková se zase jako první český pivovar zapojili do celosvětové akce Pink Boots Collaboration Brew Day, probíhající taktéž symbolicky 8. března. Podle speciální receptury a obutá v růžových holínkách tady v loňském roce uvařila exkluzivní várku piva na podporu žen v pivovarnictví. Letos se v pivovaru při stejné příležitosti setkalo několik žen z pivovarnictví, aby sdílely své zkušenosti v převážně mužském oboru.

Lenka Straková z minipivovaru Proud Plzeň. Foto: minipivovar Proud Plzeň

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Českého svazu pivovarnictví a sladoven, Radiožurnál, Podnikatel.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…