Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Každý je Unique. Studenti UMPRUMU vytvořili oblečení pro ty, kteří v konfekci nepochodí

Foto: se souhlasem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, autoři: Matěj Racek, Viktorie Macánová

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak těžké musí být pro lidi s nekonfekčním typem postavy shánět oblečení? Studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi z pražského UMPRUMu si vzali za cíl obléknout i ty, kterým standardní oblečení z obchodů nepadne. Sen o dobře padnoucím obleku nebo pohádkových šatech splnili například mladému muži s vrozeným handicapem nebo dívce na vozíku.

Vrozená anomálie, úraz nebo zdravotní potíže. Důvodů, proč si mnozí lidé nemohou vybrat z běžně dostupných střihů, je mnoho. Projekt UniqueClient, který vznikal pod vedením Simony Rybákové, chtěl upozornit nejen na specifické potřeby některých lidí, ale i na to, že se na ně v konzumním světě příliš nemyslí.

Návrháři vycházeli z povah a potřeb svých unikátních klientů. Foto: se souhlasem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

Samotný nápad vznikl po setkání Rybákové s mladým mužem Markem, který potřeboval oblek na maturitní ples. Vzhledem ke svému vrozenému fyzickému handicapu ale neměl v obchodě šanci ho sehnat. Rybáková společně se svými studenty proto vytvořila Markovi celý nový šatník na míru.

Sny o pohádkových šatech nebo obleku jako z komiksu ale studenti UMPRUMu splnili i dalším klientům s „nekonvenční“ postavou. Modelkou se tak stala třeba Jana s paraparézou dolních končetin, Katka, která přišla kvůli rakovině o nohu, nebo Maruška, jejíž tělo je od narození z velké části zasaženo kožním onemocněním.

Marek se dočkal padnoucího obleku i dalších módních kousků. Foto: se souhlasem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

Jednotlivé kolekce, ve kterých se mladí návrháři soustředili na fyzickou stránku lidského těla, ale i psychologii práce s vybraným klientem, nafotili studenti Ateliéru fotografie II. Projekt získal velký ohlas široké i odborné veřejnosti, oceněn byl například Cenou rektora UMPRUM jako nejlepší studentský projekt uplynulého akademického roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …