Přemýšleli jste někdy nad tím, jak těžké musí být pro lidi s nekonfekčním typem postavy shánět oblečení? Studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi z pražského UMPRUMu si vzali za cíl obléknout i ty, kterým standardní oblečení z obchodů nepadne. Sen o dobře padnoucím obleku nebo pohádkových šatech splnili například mladému muži s vrozeným handicapem nebo dívce na vozíku.
Vrozená anomálie, úraz nebo zdravotní potíže. Důvodů, proč si mnozí lidé nemohou vybrat z běžně dostupných střihů, je mnoho. Projekt UniqueClient, který vznikal pod vedením Simony Rybákové, chtěl upozornit nejen na specifické potřeby některých lidí, ale i na to, že se na ně v konzumním světě příliš nemyslí.
Samotný nápad vznikl po setkání Rybákové s mladým mužem Markem, který potřeboval oblek na maturitní ples. Vzhledem ke svému vrozenému fyzickému handicapu ale neměl v obchodě šanci ho sehnat. Rybáková společně se svými studenty proto vytvořila Markovi celý nový šatník na míru.
Sny o pohádkových šatech nebo obleku jako z komiksu ale studenti UMPRUMu splnili i dalším klientům s „nekonvenční“ postavou. Modelkou se tak stala třeba Jana s paraparézou dolních končetin, Katka, která přišla kvůli rakovině o nohu, nebo Maruška, jejíž tělo je od narození z velké části zasaženo kožním onemocněním.
Jednotlivé kolekce, ve kterých se mladí návrháři soustředili na fyzickou stránku lidského těla, ale i psychologii práce s vybraným klientem, nafotili studenti Ateliéru fotografie II. Projekt získal velký ohlas široké i odborné veřejnosti, oceněn byl například Cenou rektora UMPRUM jako nejlepší studentský projekt uplynulého akademického roku.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…