Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kapříci mají nové náhradní rodiče. Seznamte se s novým způsobem produkce ryb

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Kapr je v českých luzích a hájích oblíbenou rybou nejen na Vánoce. Nejčastěji ji však na našich talířích vidíme při štědrovečerní večeři. Otázku, jak přispět k zachování nejvýznamnějších plemen těchto ryb, si kladli vědci z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity ve Vodňanech. Byli úspěšní, podařilo se jim totiž najít nový způsob produkce kapra. Právě zachování kaprů je podle biologů velmi důležité, patří totiž k nejčastěji chovaným sladkovodním rybám na světě.

Vědci se vydali cestou náhradního rodičovství. Novým otcem kaprů by se měl stát karas zlatý. Jedním z důvodů, proč vědci za náhradního rodiče pro kapra zvolili právě jej, byla jeho menší velikost. „Když se karas stane náhradním rodičem, přinese nám to mnohonásobnou úsporu místa. Také je ale důležité zmínit, že karas je mnohem odolnější, takže přežije zhoršenou kvalitu vody,“ uvedl biolog Roman Franěk.

Jak je možné udělat z karase náhradního rodiče kaprů? „Podstatou je využití zárodečných kmenových buněk. To je populace buněk, ze kterých vznikají buňky pohlavní, tedy spermie a vajíčka. My jsme schopni z toho kapra kmenové buňky izolovat a transplantujeme je do larev náhradních rodičů. V nich se vyvíjejí jako tělu vlastní a po dosažení pohlavní dospělosti nám hejno karasů zlatých produkuje pohlavní buňky kapra,“ vysvětlil Franěk. Výhodou zárodečných kmenových buněk je jejich zmrazitelnost a také to, že jako náhradního rodiče lze využít naopak i kapra, tedy větší a plodnější druh ryby. Může se tak zachovat například ohrožený karas obecný, který je v našich vodách stále méně vidět.

Zdroj: iRozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší a nejmodernější porodnice v ČR bude v Brně

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Jak vypadal Titanic uvnitř? Byly zveřejněny unikátní záběry z roku 1986

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…