Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kapříci mají nové náhradní rodiče. Seznamte se s novým způsobem produkce ryb

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Kapr je v českých luzích a hájích oblíbenou rybou nejen na Vánoce. Nejčastěji ji však na našich talířích vidíme při štědrovečerní večeři. Otázku, jak přispět k zachování nejvýznamnějších plemen těchto ryb, si kladli vědci z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity ve Vodňanech. Byli úspěšní, podařilo se jim totiž najít nový způsob produkce kapra. Právě zachování kaprů je podle biologů velmi důležité, patří totiž k nejčastěji chovaným sladkovodním rybám na světě.

Vědci se vydali cestou náhradního rodičovství. Novým otcem kaprů by se měl stát karas zlatý. Jedním z důvodů, proč vědci za náhradního rodiče pro kapra zvolili právě jej, byla jeho menší velikost. „Když se karas stane náhradním rodičem, přinese nám to mnohonásobnou úsporu místa. Také je ale důležité zmínit, že karas je mnohem odolnější, takže přežije zhoršenou kvalitu vody,“ uvedl biolog Roman Franěk.

Jak je možné udělat z karase náhradního rodiče kaprů? „Podstatou je využití zárodečných kmenových buněk. To je populace buněk, ze kterých vznikají buňky pohlavní, tedy spermie a vajíčka. My jsme schopni z toho kapra kmenové buňky izolovat a transplantujeme je do larev náhradních rodičů. V nich se vyvíjejí jako tělu vlastní a po dosažení pohlavní dospělosti nám hejno karasů zlatých produkuje pohlavní buňky kapra,“ vysvětlil Franěk. Výhodou zárodečných kmenových buněk je jejich zmrazitelnost a také to, že jako náhradního rodiče lze využít naopak i kapra, tedy větší a plodnější druh ryby. Může se tak zachovat například ohrožený karas obecný, který je v našich vodách stále méně vidět.

Zdroj: iRozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…