Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kapříci mají nové náhradní rodiče. Seznamte se s novým způsobem produkce ryb

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Kapr je v českých luzích a hájích oblíbenou rybou nejen na Vánoce. Nejčastěji ji však na našich talířích vidíme při štědrovečerní večeři. Otázku, jak přispět k zachování nejvýznamnějších plemen těchto ryb, si kladli vědci z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity ve Vodňanech. Byli úspěšní, podařilo se jim totiž najít nový způsob produkce kapra. Právě zachování kaprů je podle biologů velmi důležité, patří totiž k nejčastěji chovaným sladkovodním rybám na světě.

Vědci se vydali cestou náhradního rodičovství. Novým otcem kaprů by se měl stát karas zlatý. Jedním z důvodů, proč vědci za náhradního rodiče pro kapra zvolili právě jej, byla jeho menší velikost. „Když se karas stane náhradním rodičem, přinese nám to mnohonásobnou úsporu místa. Také je ale důležité zmínit, že karas je mnohem odolnější, takže přežije zhoršenou kvalitu vody,“ uvedl biolog Roman Franěk.

Jak je možné udělat z karase náhradního rodiče kaprů? „Podstatou je využití zárodečných kmenových buněk. To je populace buněk, ze kterých vznikají buňky pohlavní, tedy spermie a vajíčka. My jsme schopni z toho kapra kmenové buňky izolovat a transplantujeme je do larev náhradních rodičů. V nich se vyvíjejí jako tělu vlastní a po dosažení pohlavní dospělosti nám hejno karasů zlatých produkuje pohlavní buňky kapra,“ vysvětlil Franěk. Výhodou zárodečných kmenových buněk je jejich zmrazitelnost a také to, že jako náhradního rodiče lze využít naopak i kapra, tedy větší a plodnější druh ryby. Může se tak zachovat například ohrožený karas obecný, který je v našich vodách stále méně vidět.

Zdroj: iRozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…