Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam s použitým respirátorem? Přečtěte si pět rad, jak zacházet s odpadem v době pandemie

Ilustrační foto: Sora Shimazaki, Pexels

Zvýšená spotřeba ochranných pomůcek s sebou nese otázku, jak vlastně s rizikovým odpadem nakládat. Společnost SAKO Brno proto vydala pět základních doporučení pro správné zacházení s respirátory či samotestovacími sadami.

Přibývají nám dotazy od občanů i firem, jakým způsobem přistupovat ke zdravotně nezávadné likvidaci pomůcek. Připomínáme jim, že použité respirátory a samotestovací sady patří zabezpečené do směsného komunálního odpadu,“ uvedl předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder. Ochranné pomůcky včetně jednorázových obleků či roušek bychom měli ukládat do plastových pytlů o tloušťce alespoň 0,2 milimetru. V případě tenčích pytlů je dobré použít rovnou dva. Nejpozději do 24 hodin je pak potřeba pytel zavázat, vydezinfikovat a vyhodit do popelnice na směsný odpad.

5 rad, jak nakládat s respirátory a testovacími sadami

  1. Použité respirátory představují zdravotní riziko. Nesmí proto skončit pohozené na ulicích, parkovištích, parcích, natož volně v přírodě.
  2. Nejbezpečnější způsob jejich odstranění je vložení do plastového obalu, který pevně zavážete a vhodíte do odpadkového koše nebo do černé popelnice na směsný komunální odpad. Nikdy je nevhazujte do tříděného odpadu, kde by mohly nakazit pracovníky dotřiďovací linky. Stejný způsob platí i během manipulace se sadami na samotestování.
  3. Plastové pytle obsahující respirátory či samotestovací sady nenechávejte mimo sběrnou nádobu. Z bezpečnostních a hygienických důvodů patří výhradně do ní.
  4. Vždy po manipulaci s respirátorem či samotestovací sadou si pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou, nebo použijte dezinfekční gel.
  5. Pamatujte, že zvládnutí epidemie je na odpovědnosti a ohleduplnosti každého z nás.

Zdroj: SAKO Brno

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…