Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam s použitým respirátorem? Přečtěte si pět rad, jak zacházet s odpadem v době pandemie

Ilustrační foto: Sora Shimazaki, Pexels

Zvýšená spotřeba ochranných pomůcek s sebou nese otázku, jak vlastně s rizikovým odpadem nakládat. Společnost SAKO Brno proto vydala pět základních doporučení pro správné zacházení s respirátory či samotestovacími sadami.

Přibývají nám dotazy od občanů i firem, jakým způsobem přistupovat ke zdravotně nezávadné likvidaci pomůcek. Připomínáme jim, že použité respirátory a samotestovací sady patří zabezpečené do směsného komunálního odpadu,“ uvedl předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder. Ochranné pomůcky včetně jednorázových obleků či roušek bychom měli ukládat do plastových pytlů o tloušťce alespoň 0,2 milimetru. V případě tenčích pytlů je dobré použít rovnou dva. Nejpozději do 24 hodin je pak potřeba pytel zavázat, vydezinfikovat a vyhodit do popelnice na směsný odpad.

5 rad, jak nakládat s respirátory a testovacími sadami

  1. Použité respirátory představují zdravotní riziko. Nesmí proto skončit pohozené na ulicích, parkovištích, parcích, natož volně v přírodě.
  2. Nejbezpečnější způsob jejich odstranění je vložení do plastového obalu, který pevně zavážete a vhodíte do odpadkového koše nebo do černé popelnice na směsný komunální odpad. Nikdy je nevhazujte do tříděného odpadu, kde by mohly nakazit pracovníky dotřiďovací linky. Stejný způsob platí i během manipulace se sadami na samotestování.
  3. Plastové pytle obsahující respirátory či samotestovací sady nenechávejte mimo sběrnou nádobu. Z bezpečnostních a hygienických důvodů patří výhradně do ní.
  4. Vždy po manipulaci s respirátorem či samotestovací sadou si pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou, nebo použijte dezinfekční gel.
  5. Pamatujte, že zvládnutí epidemie je na odpovědnosti a ohleduplnosti každého z nás.

Zdroj: SAKO Brno

Související články

Zaručeně zlepší den

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…