Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ježčí dálnice v Británii umožní záchranu těchto zvířat

Zdroj fotografie: Pixabay

Zvířata jsou v posledních letech stále více ohrožována, především člověkem a jeho neohleduplným působením. Patří mezi ně i ježci. V 70. letech minulého století bychom jich ve Velké Británii napočítali 36,5 milionů, nyní se tam pohybuje jen zhruba jeden a půl milionu. Dobrou zprávu přináší úspěšná kampaň za jejich záchranu, která se v nedávné době v konala v Británii.

Britské sdružení pro ochranu ježků pomohlo změnit tamní veřejné mínění a na svou stranu získalo i národní stavební firmu. Společně se zavázali k tomu, že zlepší průchodnost zastavěné krajiny, aby se tam mohli ježci pohybovat. Pichlaví hmyzožravci ke své spokojenosti potřebují klidné zahrady kolem domů, dostatek potravy, úkryty a místa k zazimování. A přesně tyto věci jim scházely.

Sdružení tedy v rámci kampaně vyzvalo obyvatele, aby své zahrady ježkům otevřeli. „Vytvoření jedné malé díry v plotě při zemi může mít opravdu hodně velký dopad na dostupnost habitatů pro ježky,“ informovala Fy Vassová, ředitelka sdružení. Zahrady a zeleň v okolí lidských sídel ježkům nabízejí perspektivní prostor k osídlení. Chybí jim ale napojení takových lokalit, které by mohli osídlovat, a kde by mohli vyhledávat partnery k rozmnožování. „Ježek urazí za noc až dva kilometry, pokud jej tedy nezastaví plot,“ uvedla Vassová.

Kampaň, jejíž součást tvořila i petice s 662 tisíci podpisy, slaví enormní úspěch. Především proto, že se sdružení podařilo oficiálně zapojit i stavební společnost Bovis Homes, což je jeden z největších stavitelů domů v Británii. Ta nejenže přislíbila sponzorování sdružení pro ochranu ježků, ale přidala také takzvané ježčí otvory do každého nově zrealizovaného projektu zdi a oplocení. Cílem je totiž vytvořit „ježčí dálnice“.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.