Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ježčí dálnice v Británii umožní záchranu těchto zvířat

Zdroj fotografie: Pixabay

Zvířata jsou v posledních letech stále více ohrožována, především člověkem a jeho neohleduplným působením. Patří mezi ně i ježci. V 70. letech minulého století bychom jich ve Velké Británii napočítali 36,5 milionů, nyní se tam pohybuje jen zhruba jeden a půl milionu. Dobrou zprávu přináší úspěšná kampaň za jejich záchranu, která se v nedávné době v konala v Británii.

Britské sdružení pro ochranu ježků pomohlo změnit tamní veřejné mínění a na svou stranu získalo i národní stavební firmu. Společně se zavázali k tomu, že zlepší průchodnost zastavěné krajiny, aby se tam mohli ježci pohybovat. Pichlaví hmyzožravci ke své spokojenosti potřebují klidné zahrady kolem domů, dostatek potravy, úkryty a místa k zazimování. A přesně tyto věci jim scházely.

Sdružení tedy v rámci kampaně vyzvalo obyvatele, aby své zahrady ježkům otevřeli. „Vytvoření jedné malé díry v plotě při zemi může mít opravdu hodně velký dopad na dostupnost habitatů pro ježky,“ informovala Fy Vassová, ředitelka sdružení. Zahrady a zeleň v okolí lidských sídel ježkům nabízejí perspektivní prostor k osídlení. Chybí jim ale napojení takových lokalit, které by mohli osídlovat, a kde by mohli vyhledávat partnery k rozmnožování. „Ježek urazí za noc až dva kilometry, pokud jej tedy nezastaví plot,“ uvedla Vassová.

Kampaň, jejíž součást tvořila i petice s 662 tisíci podpisy, slaví enormní úspěch. Především proto, že se sdružení podařilo oficiálně zapojit i stavební společnost Bovis Homes, což je jeden z největších stavitelů domů v Británii. Ta nejenže přislíbila sponzorování sdružení pro ochranu ježků, ale přidala také takzvané ježčí otvory do každého nově zrealizovaného projektu zdi a oplocení. Cílem je totiž vytvořit „ježčí dálnice“.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

Menu pro mozek. Co jíst, aby vám to myslelo?

Čtyřdenní pracovní týden funguje a vyplatí se, potvrdil velký islandský experiment

Být sestrou je čest. Zájem o studium zdravotnických oborů vlivem pandemie roste

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …