Ježčí dálnice v Británii umožní záchranu těchto zvířat

Zdroj fotografie: Pixabay

Zvířata jsou v posledních letech stále více ohrožována, především člověkem a jeho neohleduplným působením. Patří mezi ně i ježci. V 70. letech minulého století bychom jich ve Velké Británii napočítali 36,5 milionů, nyní se tam pohybuje jen zhruba jeden a půl milionu. Dobrou zprávu přináší úspěšná kampaň za jejich záchranu, která se v nedávné době v konala v Británii.

Britské sdružení pro ochranu ježků pomohlo změnit tamní veřejné mínění a na svou stranu získalo i národní stavební firmu. Společně se zavázali k tomu, že zlepší průchodnost zastavěné krajiny, aby se tam mohli ježci pohybovat. Pichlaví hmyzožravci ke své spokojenosti potřebují klidné zahrady kolem domů, dostatek potravy, úkryty a místa k zazimování. A přesně tyto věci jim scházely.

Sdružení tedy v rámci kampaně vyzvalo obyvatele, aby své zahrady ježkům otevřeli. „Vytvoření jedné malé díry v plotě při zemi může mít opravdu hodně velký dopad na dostupnost habitatů pro ježky,“ informovala Fy Vassová, ředitelka sdružení. Zahrady a zeleň v okolí lidských sídel ježkům nabízejí perspektivní prostor k osídlení. Chybí jim ale napojení takových lokalit, které by mohli osídlovat, a kde by mohli vyhledávat partnery k rozmnožování. „Ježek urazí za noc až dva kilometry, pokud jej tedy nezastaví plot,“ uvedla Vassová.

Kampaň, jejíž součást tvořila i petice s 662 tisíci podpisy, slaví enormní úspěch. Především proto, že se sdružení podařilo oficiálně zapojit i stavební společnost Bovis Homes, což je jeden z největších stavitelů domů v Británii. Ta nejenže přislíbila sponzorování sdružení pro ochranu ježků, ale přidala také takzvané ježčí otvory do každého nově zrealizovaného projektu zdi a oplocení. Cílem je totiž vytvořit „ježčí dálnice“.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.