Japonský vlak štěká, aby předešel srážce se zvěří

Zdroj fotografie: Pexels

Štěkot psa či zvuky vydávané jelenem na japonských železničních tratích? Nic neobvyklého, pokud se bavíme o zvucích z reproduktorů. V Japonsku nyní testují vlak, který napodobuje zvířecí zvuky, aby předešel srážkám s vysokou zvěří.

Nejprve zazní po tři vteřiny zvuky vydávané jelenem, po nich následuje dvacetivteřinový záznam psího štěkotu. První zvuk slouží k přilákání pozornosti vysoké zvěře, druhý k odehnání. Dle výzkumné skupiny se počet kusů vysoké zvěře spatřených u kolejí snížil na polovinu. Jeleni často přicházejí k tratím, aby si doplnili zásoby železa olizováním železných pilin z kolejí.

Snahou je proto odlákat vysokou zvěř od kolejí a zabránit srážce s vlakem. Jen v roce 2016 japonské ministerstvo dopravy zaznamenalo 613 případů srážky vlaku s vysokou zvěří a dalšími divoce žijícími živočichy. „Je to určitě zajímavá myšlenka, jak zabránit zdržením na tratích i smrti zvířat. Třeba jednou něco podobného bude montováno i do českých aut, aby se předešlo srážkám se zvířaty na silnicích,” uvedla důchodkyně Apolena Orságová.

Zdroj: ekolist.cz

Autor článku

Zuzana Tomášková