Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jaké město bylo opět zvoleno nejlepším místem pro život?

2 minuty radosti
Dominanta Říčan s hlavním městem v pozadí. Foto: Roman Kus

Již po čtvrté se v indexu kvality života, který sestavuje společnost Obce v datech, na první příčce umístily středočeské Říčany. Nejhůře se prý žije v Orlové v Moravskoslezském kraji. Skokanem roku je Vrchlabí. Jak se vlastně kvalita života vyhodnocuje?

Analytici už čtyři roky zkoumají úroveň zdraví, prostředí, dostupnost zdravotní péče, pracovní příležitosti, bydlení, kvalitu vzdělání, dostupnost služeb, dopravní obsluhu a místní spolky. Využívají se data z internetu a veřejného sektoru a vyhodnocení vzniká na základě metodik validovaných poradenskou společností Deloitte.

I přes nevalně přijaté nově zřízené parkovací zóny nebo absenci obchvatu se Říčany stále drží na vrcholu. Poznat je to také na cenách pozemků v této lokalitě. Druhé místo patří Praze, následuje Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Černošice. Asi nepřekvapivě se nejlépe umisťují obce kolem Prahy a Brna.

Říčanské náměstí. Foto: Roman Kus

Index také odhaluje výrazná zlepšení, třeba ve Vrchlabí, Bystřicí nad Pernštejnem, Horažďovicích, Blatné nebo Železném Brodě. Tato města se v žebříčku posunula o více než 50 míst. Obecně se hodnocení za celé trvání průzkumu zlepšilo v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Žebříček má ale i své poražené. Nejhůře se podle něj žije v Orlové a Karviné. Starosta Orlové ovšem s výsledky nesouhlasí a tvrdí, že jsou neobjektivní a poškozují dobré jméno města. Vše chce řešit právní cestou. Příznivé hodnocení nemá ani Most, Litvínov a Žatec.

Zdroj: iDNES

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…