Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jaké město bylo opět zvoleno nejlepším místem pro život?

2 minuty radosti
Dominanta Říčan s hlavním městem v pozadí. Foto: Roman Kus

Již po čtvrté se v indexu kvality života, který sestavuje společnost Obce v datech, na první příčce umístily středočeské Říčany. Nejhůře se prý žije v Orlové v Moravskoslezském kraji. Skokanem roku je Vrchlabí. Jak se vlastně kvalita života vyhodnocuje?

Analytici už čtyři roky zkoumají úroveň zdraví, prostředí, dostupnost zdravotní péče, pracovní příležitosti, bydlení, kvalitu vzdělání, dostupnost služeb, dopravní obsluhu a místní spolky. Využívají se data z internetu a veřejného sektoru a vyhodnocení vzniká na základě metodik validovaných poradenskou společností Deloitte.

I přes nevalně přijaté nově zřízené parkovací zóny nebo absenci obchvatu se Říčany stále drží na vrcholu. Poznat je to také na cenách pozemků v této lokalitě. Druhé místo patří Praze, následuje Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Černošice. Asi nepřekvapivě se nejlépe umisťují obce kolem Prahy a Brna.

Říčanské náměstí. Foto: Roman Kus

Index také odhaluje výrazná zlepšení, třeba ve Vrchlabí, Bystřicí nad Pernštejnem, Horažďovicích, Blatné nebo Železném Brodě. Tato města se v žebříčku posunula o více než 50 míst. Obecně se hodnocení za celé trvání průzkumu zlepšilo v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Žebříček má ale i své poražené. Nejhůře se podle něj žije v Orlové a Karviné. Starosta Orlové ovšem s výsledky nesouhlasí a tvrdí, že jsou neobjektivní a poškozují dobré jméno města. Vše chce řešit právní cestou. Příznivé hodnocení nemá ani Most, Litvínov a Žatec.

Zdroj: iDNES

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…