Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jaké město bylo opět zvoleno nejlepším místem pro život?

2 minuty radosti
Dominanta Říčan s hlavním městem v pozadí. Foto: Roman Kus

Již po čtvrté se v indexu kvality života, který sestavuje společnost Obce v datech, na první příčce umístily středočeské Říčany. Nejhůře se prý žije v Orlové v Moravskoslezském kraji. Skokanem roku je Vrchlabí. Jak se vlastně kvalita života vyhodnocuje?

Analytici už čtyři roky zkoumají úroveň zdraví, prostředí, dostupnost zdravotní péče, pracovní příležitosti, bydlení, kvalitu vzdělání, dostupnost služeb, dopravní obsluhu a místní spolky. Využívají se data z internetu a veřejného sektoru a vyhodnocení vzniká na základě metodik validovaných poradenskou společností Deloitte.

I přes nevalně přijaté nově zřízené parkovací zóny nebo absenci obchvatu se Říčany stále drží na vrcholu. Poznat je to také na cenách pozemků v této lokalitě. Druhé místo patří Praze, následuje Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Černošice. Asi nepřekvapivě se nejlépe umisťují obce kolem Prahy a Brna.

Říčanské náměstí. Foto: Roman Kus

Index také odhaluje výrazná zlepšení, třeba ve Vrchlabí, Bystřicí nad Pernštejnem, Horažďovicích, Blatné nebo Železném Brodě. Tato města se v žebříčku posunula o více než 50 míst. Obecně se hodnocení za celé trvání průzkumu zlepšilo v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Žebříček má ale i své poražené. Nejhůře se podle něj žije v Orlové a Karviné. Starosta Orlové ovšem s výsledky nesouhlasí a tvrdí, že jsou neobjektivní a poškozují dobré jméno města. Vše chce řešit právní cestou. Příznivé hodnocení nemá ani Most, Litvínov a Žatec.

Zdroj: iDNES

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…