Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ilustrační foto: Pexels

Kariérní poradenství může posloužit jako kompas pro mladé lidi, kteří se rozhodují, jak se svým životem naložit a kterým směrem se vydat. V práci trávíme značnou část našeho života, rozhodnutí je to tedy doslova životní. Proč je dobré se o něm poradit, informuje společnost Education.cz.

Využívání služeb kariérního poradenství není v Česku ještě pořád běžné, ačkoliv v zahraničí se jedná o běžnou praxi. Studijní poradce přitom pomůže mladým lidem s nasměrováním vzdělávací cesty, hledáním jejich talentů a zorientováním se na trhu práce. „Ze zkušenosti se zahraničními středními školami vidíme, že systematická práce s identifikací a rozvojem individuálních talentů studentům pomáhá zorientovat se v možnostech na trhu práce i výběru oborů, na které se soustředí při dalším studiu,” popsala studijní poradkyně Kristýna Havlíková z Education.cz, která studentům pomáhá s plánováním studijní cesty. „Kariérní program může studentům pomoct i s tím, jak uvažovat sám o sobě nebo o tom, jak propojit svoje koníčky v budoucí kariéře,” dodala.

Podle průzkumu společnosti Response Now přitom v Česku využívá kariérní poradenství jen 14 procent studentů. Projekt Education.cz se proto snaží šířit osvětu, aby lidé věděli, proč je studijní poradce potřeba. Mimo již uvedené může mladým lidem doporučit studium v zahraničí.

Průzkum ukázal i to, že více než 60 procent rodičů současných středoškoláků uvažuje o tom, že by své dítě poslali na studium do zahraničí. Výhodou pobytu mimo Českou republiku je vedle zlepšení jazykových schopností je i osamostatnění studenta. „Podle našich zkušeností už studium v zahraničí pro studenty není o tom naučit se cizí řeč, ale spíše vyzkoušet si jiný vzdělávací systém, získat neocenitelné zkušenosti z cizí země nebo o možnosti se specializovat. Už na středních školách v USA nebo ve Velké Británii si totiž mohou vybírat ze spousty odborných předmětů a těm se věnovat víc do hloubky,” uvedl zakladatel společnosti Education.cz Tomáš Jízdný.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Education.cz a Člověk v tísni

Související články

Zaručeně zlepší den

Agroturistika na vzestupu. Češi chtějí být v kontaktu s přírodou

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

S novou mapou je zálohování PET lahví v zahraničí hračka

Dominanta Barcelony konečně hotova?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…