Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zatočit s kůrovcem? Na Znojemsku našli řešení

Zdroj ilustrační fotografie: Wikimedia Commons, Tõnu Pani

V Mramoticích na Znojemsku plánují zatočit s kůrovcem pomocí nové výsadby, která se bude skládat převážně z dubů, habrů a javorů. Akce Zalesníme spolu Mramotice, kterou chystají Městské lesy Znojmo, je v plánu na 24. října.

Celkem bude vysázeno 11 a půl tisíce stromů na prostoru o rozloze jednoho hektaru. Smrk, který byl pro Znojmo a okolí nevhodný, nahradí v převážné většině listnáče, nejvíce duby, které jsou zvyklé na sušší a teplejší klima. Bude jich vysázeno více než osm tisíc. Přichystáno je také 1620 sazenic lípy malolisté.

Zdroj fotografie: Pixabay

Na zalesňování, které začne v devět hodin ráno u koupaliště v Mramoticích, se budou podílet dobrovolníci. Ti na místě obdrží potřebné vybavení – nářadí a rukavice. Připojit se může každý, komu není stav přírody lhostejný a rád by přiložil ruku k dílu. „Jedná se o první velkou akci tohoto typu, kterou pořádáme. Nevíme, jak velký zájem máme očekávat. Proto dobrovolníky prosíme, aby si vzali v případě možnosti vlastní pracovní rukavice i motyky,“ uvedl místostarosta Jakub Malačka.

Městské lesy spravují porosty na dvou a půl tisíci hektarech, velkou část tvořily smrkové monokultury. Znojemsko však patří k nejsušším oblastem republiky a je tedy pro smrky nevhodné. Tamní lesy patří k nejpostiženějším suchem a kůrovcem v republice. To se nyní, doufejme, změní.

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…