Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak si poradit s vysokým školným na zahraničních univerzitách? Půjčka není jediným řešením

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

I přes vysoké školné může být studium na zahraničních školách finančně dostupné. Možnosti zahrnují nejrůznější školní stipendia, podporu od nadací, sbírky či práci při studiu.

Studenti by se měli začít o možnosti financování studia zajímat alespoň rok před nástupem na školu. S výběrem jim mohou pomoci například vzdělávací experti z Education.cz. „V Evropě jsou vzdělávací systémy, které studentovi dovolují studovat za mnohonásobně nižší cenu než například v USA a Velké Británii. Příkladem je studium v Irsku, Nizozemí, Rakousku nebo Německu,“ uvedla vedoucí týmu zahraničních konzultantů Education.cz Kristýna Havlíková.

Pokud ale studenti míří do zemí, kde se studium prodraží, mají hned několik možností, jak situaci řešit.

Školní stipendia

Sportovní, talentová, sociální či prospěchová stipendia poskytuje většina zahraničních škol. „Důležité je přitom začít se věnovat přípravě portfolia s předstihem, ideálně již ve druhém ročníku střední školy. Dobré portfolio totiž může se získáním stipendia výrazně pomoci,“ zdůraznila Havlíková.

V USA dosáhne na finanční podporu ve formě stipendií, grantů a asistenčních programů asi 89 % studentů. Mezi podmínky většinou patří doporučující dopis, odpovídající studijní výsledky a motivační dopis. Každá škola si tyto podmínky stanovuje sama. Ve Velké Británii nabízí širokou škálu stipendií zahraničním studentům vláda. Podporu je však možné získat i od univerzit samotných, a to například ve formě prospěchového či sportovního stipendia.

Ilustrační foto: Pexels

V Rakousku poskytuje stipendia taktéž vláda, žadatel ale musí splňovat přísné podmínky. Studenti by měli pocházet z rodin s nízkým finančním příjmem, musí být mladší 30 let a bez vysokoškolského vzdělání. Německo v roce 2014 školné na většině univerzit zrušilo.

Nadace

Studenti mohou také využít asi 20 nadačních fondů zřízených pro podporu zahraničního studia. Pro příklad lze uvést The Kellner Family Foundation, Bakala Foundation či Stipendium Georga Placzeka. O příspěvek se mohou ucházet absolventi středních škol, kterým nadace v případě přijetí poskytnou finanční podporu na studium, školní pomůcky či životní náklady spojené se studiem.

Půjčky

Studenti běžně využívají půjčky na financování studia v USA a ve Velké Británii. Kvůli Brexitu však studenti z Evropské Unie nadále nemohou o půjčky žádat. V České republice nabízí půjčky na studium například Komerční banka, systém vládních půjček podobných těm zahraničním u nás však neexistuje.

Ilustrační foto: Pexels

Práce při studiu

Hodinová mzda v západních zemích se pro brigádníky pohybuje mezi 200 a 300 korunami na hodinu. Práci ale studentům nabízí i samotné univerzity v kampusech. Zatímco v USA je povolené vydělávat si při studiu pouze v kampusu školy, britské univerzity svým studentům v případě nouze rády pomohou s hledáním vhodné brigády v okolí.

Zdroj: Education.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová léčba může zvrátit plešatost u mužů

Mistři spolupráce: I sloni dovedou táhnout za jeden provaz

Hladovění může pomoci proti nádorovým buňkám

Dnes do práce lidé vyráží v papučích, upozorňují tak na domácí mobilní hospic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…