Jak se starat o partnerský vztah, aby vydržel 80 let?

Udržet si spokojené manželství, přestát bok po boku s partnerem všechny životní peripetie a dokázat si po desítkách let vážit jeden druhého, chce mnohem víc než jen toleranci. Dokazuje to britský manželský pár, který slaví 80leté výročí svatby.

Manželství Maurice a Helen Kayeových začalo v roce 1934 po pětileté známosti. Za svůj více než osmdesát let trvající vztah přivedli na svět čtyři děti, které jejich rodinu rozšířily o sedm vnoučat a šest pravnoučat.

Na příkladu tohoto manželského páru je vidět, že tragické události mohou manželství i zocelit. Jeden z jejich synů zemřel v pouhých čtyřech letech a dcera ve třiceti na zákeřnou rakovinu mozku. Rodinný obchod, v němž Helen odjakživa pracovala, byl během války rozbombardován a Maurice musel narukovat. Těžkosti osudu společně přestáli a ze své rodiny se těší dodnes.

A jaký recept na šťastný vztah dávají ostatním? Helen vidí jako hlavní příčinu jejich týmovost, společný smysl pro humor a vzájemnou lásku. Maurice naopak vtipně glosuje, že dokud se svou ženou souhlasí, je vše v pořádku.

Ani jeden z manželů nepopírá, že manželství nebyla vždy procházka růžovým sadem. Vždy šli ale životní cestou spolu a vydrželo jim to doteď.

 

FOTO: Youtube

Irena Poláková

Autor článku

Michaela Hýžová