Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak podpořit mentální zdraví? Pořiďte si mazlíčka, radí vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Zosobněným štěstím jsou domácí mazlíčci. Nezaberou moc místa, ani toho tolik nestojí. Na rozdíl od lidí navíc zachovají loajalitu a vždycky tu budou pro svého páníčka. Vlastnění mazlíčků má zkrátka samá pozitiva. Z toho vyplývá jediné – je nejvyšší čas si takového kamaráda pořídit!

Odborníci v nejnovějším výzkumu zjistili, že vlastnění mazlíčků prospívá duševnímu zdraví. Výsledky poukazují na to, že vlastnictví psa, kočky nebo jiného zvířátka může zpomalit pokles kognitivních funkcí, ke kterému při stárnutí běžně dochází. „Předchozí studie naznačovaly, že pouto mezi člověkem a zvířetem může mít benefity na zdraví, jako třeba snížení krevního tlaku a stresu,“ uvedla autorka studie doktorka Tiffany Braley z University of Michigan Medical Center„Naše výsledky naznačují, že vlastnictví domácích mazlíčků může také chránit před kognitivním poklesem,“ dodala Braley. Mezi kognitivní neboli poznávací funkce patří schopnost vnímat a interpretovat svět kolem sebe. Díky nim člověk reaguje, jedná a zvládá různé úkoly.

Podle vědců, kteří výzkum prováděli, má vlastnění mazlíčků tak zásadní vliv na kognitivní funkce z toho důvodu, že zvířata přirozeně snižují stres svým majitelům. Ti se mohou v případě nepohody se zvířaty pomazlit, chodí s nimi na procházky, takže mají dostatek pohybu a podobně. Díky tomu je u nich stres nižší než u osob, které mazlíčky nemají. Právě stres se totiž negativně odráží na našem zdraví a má vliv i na kognitivní funkce. Vlastnění zvířátka zvládne tento negativní faktor regulovat. Tak šup do zverimexu nebo útulku!

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Snažím se lidem usnadnit žít ekologičtější život, říká autorka bezodpadové mapy

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…