Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak podpořit mentální zdraví? Pořiďte si mazlíčka, radí vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Zosobněným štěstím jsou domácí mazlíčci. Nezaberou moc místa, ani toho tolik nestojí. Na rozdíl od lidí navíc zachovají loajalitu a vždycky tu budou pro svého páníčka. Vlastnění mazlíčků má zkrátka samá pozitiva. Z toho vyplývá jediné – je nejvyšší čas si takového kamaráda pořídit!

Odborníci v nejnovějším výzkumu zjistili, že vlastnění mazlíčků prospívá duševnímu zdraví. Výsledky poukazují na to, že vlastnictví psa, kočky nebo jiného zvířátka může zpomalit pokles kognitivních funkcí, ke kterému při stárnutí běžně dochází. „Předchozí studie naznačovaly, že pouto mezi člověkem a zvířetem může mít benefity na zdraví, jako třeba snížení krevního tlaku a stresu,“ uvedla autorka studie doktorka Tiffany Braley z University of Michigan Medical Center„Naše výsledky naznačují, že vlastnictví domácích mazlíčků může také chránit před kognitivním poklesem,“ dodala Braley. Mezi kognitivní neboli poznávací funkce patří schopnost vnímat a interpretovat svět kolem sebe. Díky nim člověk reaguje, jedná a zvládá různé úkoly.

Podle vědců, kteří výzkum prováděli, má vlastnění mazlíčků tak zásadní vliv na kognitivní funkce z toho důvodu, že zvířata přirozeně snižují stres svým majitelům. Ti se mohou v případě nepohody se zvířaty pomazlit, chodí s nimi na procházky, takže mají dostatek pohybu a podobně. Díky tomu je u nich stres nižší než u osob, které mazlíčky nemají. Právě stres se totiž negativně odráží na našem zdraví a má vliv i na kognitivní funkce. Vlastnění zvířátka zvládne tento negativní faktor regulovat. Tak šup do zverimexu nebo útulku!

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Jak přispět turistikou na dobrou věc? Stačí zdolat 32 vrcholů

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…