Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak nasytit celou planetu? Vědci dokážou vyrobit proteiny z mikrobů

Ilustrační foto: Pixabay

S rostoucí populací stoupá tlak na nalezení efektivní metody výroby potravin v množství, které zasytí všechny obyvatele planety, aniž by přitom musela trpět příroda. Jednou z nadějí je nový objev vědců z německé univerzity v Göttingenu, podle kterých lze získávat proteiny pomocí solární energie a mikrobů. „Tato technologie má potenciál podporovat produkci potravin a zároveň předcházet škodám na životním prostředí,“ uvedl jeden z autorů studie Dorian Leger.

Minimální dopad na životní prostředí a až desetkrát vyšší výnosnost. To jsou výhody metody, která při výrobě proteinů využívá mikroby. Tyto jednobuněčné organismy potřebují ke svému životu především oxid uhličitý, který čerpají ze vzduchu, a elektřinu, která udržuje vhodné podmínky pro jejich přežití. Mikrobi rostou na bioreaktorech, což jsou umělá prostředí sloužící k jejich pěstování. Mohou být umístěny téměř kdekoliv, nezávisle na úrodnosti půdy nebo slunečním záření.

Z mikrobů se následně vyrábí proteinový prášek. Podle výzkumníků je na jeho produkci potřeba jen asi desetina vody a půdy oproti výrobě proteinů klasickými zemědělskými postupy, například pěstováním sóji. „Očekáváme, že mikrobiální protein bude prospěšný i jako doplněk stravy, protože poskytuje vysoce kvalitní zdroj bílkovin složený ze všech esenciálních aminokyselin, vitamínů a minerálů,“ vysvětlil Leger, který na výzkumu pracoval spolu s kolegy z Itálie a Izraele.

Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…