Jak na ulici pomoci nevidomému? Poradí videospoty

Zdroj fotografie: Freeimages

Přecházení ulice, nástup do vozidel MHD nebo jízda na eskalátoru. Samostatný pohyb a orientace ve městě vystavuje osoby se zrakovým postižením řadě obtížných situací. Jak jim to ulehčit radí dlouhodobá kampaň města Brna nazvaná příznačně Pomáhejme správně.

V rámci projektu vzniklo více než třicet videí, které přibližují některé z nástrah čekajících na nevidomé v ulicích města. Spoty se skládají ze dvou částí. „Nejprve zachycují, jak by pomoc vypadat neměla, a pak ukazují správnou variantu,“ vysvětluje koordinátor pro osoby se zrakovým postižením Radim Paseka, který projekt ve spolupráci s dalšími odborníky připravil.

Radim Paseka je sám nevidomý, a tak při tvorbě videí vycházel z vlastních zkušeností. „Pozitivní je, že lidé pomoc nabízejí hojně, ale někdy ji neumějí správně poskytnout. Setkal jsem se třeba se strkáním, tlačením před sebou… Podobné zážitky mají i další nevidomí. Z toho vznikl nápad vytvořit vidícím lidem nějaký názorný návod a doporučení,“ vysvětlil. Kromě instruktážních spotů vzniklo i video, které simuluje vjemy zrakově postižených.

Všechna videa jsou ke zhlédnutí na Youtubovém kanálu Brna nebo ke stažení na stránkách projektu.

Autor článku

Anna Silná