Dorty bývají často pomyslným vrcholem všech (nejen) narozeninových oslav. Co ale když si ho rodina v tíživé situaci nemůže dovolit? V Británii existuje řešení – rozsáhlá skupina dobrovolníků, která dětem jejich dort upeče.
Iniciativa Free Cakes for Kids spojuje dvě skupiny lidí – amatérské dobrovolné pekaře a rodiny v nouzi. Kontakt mezi nimi zprostředkovává místní organizace, například potravinová banka. Přípravu dortů pak zajišťují dobrovolníci, kteří pečou ve vlastní kuchyni. „Stojíte v kuchyni, kde to vypadá, jako by tu právě vybuchla bomba z moučkového cukru, a před sebou vidíte hotový dort. Vždycky mě to přiměje k úsměvu,“ říká jedna z dobrovolných pekařek a koordinátorek Ally.
Rodiny dostávají dort pochopitelně zdarma, často dělaný na míru podle toho, co má oslavenec rád. Iniciativa vznikla v roce 2008 v Oxfordu. Od té doby se rozšířila po celé zemi, kde aktuálně funguje bezmála šedesát skupin dobrovolníků, které zajistily narozeninový dort už stovkám dětí.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.