Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Informatici z Ostravské univerzity pomáhají otevřít dveře handicapovaným i seniorům

Zdroj fotografie: osu.cz

Studenti informatiky z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity se svými vyučujícími vytvořili speciální aplikaci pro chytré telefony, která zlepší využití tzv. Euroklíče. Ve spolupráci s neziskovou organizací Síť pro rodinu tak vznikla handicapovaným, seniorům i rodinám s malými dětmi možnost pohodlnějšího a snadnějšího přístupu na toaletu nebo do výtahu.

Použití Euroklíče, neboli kódu, který umožňuje lidem s omezenými pohybovými možnostmi přístup na toalety, schodišťové plošiny a další místa, bylo až donedávna složité a nepohodlné. „O využití Euroklíče jsem se dozvěděl od kolegy Michala Janoška. Když jsem se pak k němu dostal, zjistil jsem, že je všechno nepřehledně uspořádané v sáhodlouhé tabulce, ve které není zrovna pohodlné hledat. V rámci výuky jsem tak ze studentů dal dohromady vývojářský tým a vytvořili jsme mobilní aplikaci, která využití tabulek zjednodušuje a její uživatelé mají přístupy hned k dispozici,“ popisuje za katedru informatiky a počítačů Jaroslav Žáček.

V průběhu dvou semestrů vznikla plně funkční aplikace EuroKlíčenka s grafickým rozhraním, do které přispívali svými podněty samotní studenti. „Ze začátku jsme se učili hlavně pracovat v týmu, což pro nás bylo docela nové a celkem trvalo, než jsme si na to zvykli. Na tom všem bylo dobré, že to nebyla jen teorie a mohli jsme vytvořit něco pro praxi, co může pomáhat lidem,“ řekl Jiří Pelleš, student oboru Informační systémy. Aplikaci si dnes mohou stáhnout uživatelé Androidu v Google Play, pro uživatele operačního systému iOS bude k dispozici během několika týdnů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.