Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Indické start-upy představují světu exotické druhy čajů a dávají práci lidem na venkově

Foto: Dwellers Tea

Firma Dweller Teas se zaměřuje na zapomenuté a neobvyklé indické rostliny a květiny, které běžně užívají místní obyvatelé. Jejich zapojením do výrobního procesu jim poskytuje živobytí a prostředky, jak předat zkušenosti se sběrem a přípravou širší komunitě milovníků čajů.

Bina Nongthombam roky sbírala divoké ovoce a květiny, které pak prodávala na trhu ve svém domovském státě Manípur. Byla to práce, kterou strávila veškerý volný čas, ale nepřinášela jí mnoho peněz. V roce 2018 zaujala svým výběrem zboží a přístupem jednoho ze svých zákazníků natolik, že jí nabídl práci v Dweller Teas. Začala pro firmu shánět zboží v okolních vesnicích, kam vyráží každé ráno. Plodinami, které od vesničanů vykupuje, jsou indické olivy, ibišek nebo škumpa. Jelikož je Nongthombam sama sbírala od dětství, orientuje se v jejich kvalitě a je náležitě hrdá na to, že jde o poměrně vzácnou znalost i v regionu severovýchodní Indie, odkud pochází.

Místní lidé mají přehled o sběru i využití tradičních rostlin. Foto: Dwellers Tea

Její zaměstnavatelkou je Eli Yambem, která založila Dweller Teas v roce 2016. Uvědomovala si, že čaj je jedním z vlajkových produktů Manípuru. V něm roste mnoho regionálně specifických rostlin, které jsou díky svému divokému výskytu zcela udržitelné. Spojila proto jedinečnost přírody s unikátními znalostmi místních lidí. „Tradiční znalosti a vzpomínky spojené s původními rostlinami pomalu mizí s každou další generací. Chtěla jsem zachovat domorodé tradice a sdílet skryté dobroty a inovativní chutě,“ vypráví Yambem pro BBC. Dnes v Manípuru provozuje tři kavárny.

Na spojení lásky k čaji a hledání nových zkušeností pak vsadili manželé Randžit a Dolly Šarma Baruahovi s firmou Aromica. Svým zákazníkům už čtyři roky přinášejí čaje z malých plantáží, které doplňují exotickými rostlinami a květinami, které podle tradiční medicíny podporují zdraví. Ví, že snaha být fit a podporovat svou imunitu přírodními prostředky začíná být pro trh důležitá. „Odvětví wellness je na vzestupu a zdravé nápoje mají v tomto oboru důležité místo,“ říká o zaměření svého byznysu pan Baruah. Úspěch v době pandemie zaznamenal nápoj spojující černý čaj a papričky Bhut Jolokia, které pomáhají s rýmou a kašlem. Oblíbený je také vývar ze zeleného čaje a klitorie ternatské, který má sytě modrou barvu.

Zdroj: BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…