Firma Dweller Teas se zaměřuje na zapomenuté a neobvyklé indické rostliny a květiny, které běžně užívají místní obyvatelé. Jejich zapojením do výrobního procesu jim poskytuje živobytí a prostředky, jak předat zkušenosti se sběrem a přípravou širší komunitě milovníků čajů.
Bina Nongthombam roky sbírala divoké ovoce a květiny, které pak prodávala na trhu ve svém domovském státě Manípur. Byla to práce, kterou strávila veškerý volný čas, ale nepřinášela jí mnoho peněz. V roce 2018 zaujala svým výběrem zboží a přístupem jednoho ze svých zákazníků natolik, že jí nabídl práci v Dweller Teas. Začala pro firmu shánět zboží v okolních vesnicích, kam vyráží každé ráno. Plodinami, které od vesničanů vykupuje, jsou indické olivy, ibišek nebo škumpa. Jelikož je Nongthombam sama sbírala od dětství, orientuje se v jejich kvalitě a je náležitě hrdá na to, že jde o poměrně vzácnou znalost i v regionu severovýchodní Indie, odkud pochází.
Její zaměstnavatelkou je Eli Yambem, která založila Dweller Teas v roce 2016. Uvědomovala si, že čaj je jedním z vlajkových produktů Manípuru. V něm roste mnoho regionálně specifických rostlin, které jsou díky svému divokému výskytu zcela udržitelné. Spojila proto jedinečnost přírody s unikátními znalostmi místních lidí. „Tradiční znalosti a vzpomínky spojené s původními rostlinami pomalu mizí s každou další generací. Chtěla jsem zachovat domorodé tradice a sdílet skryté dobroty a inovativní chutě,“ vypráví Yambem pro BBC. Dnes v Manípuru provozuje tři kavárny.
Na spojení lásky k čaji a hledání nových zkušeností pak vsadili manželé Randžit a Dolly Šarma Baruahovi s firmou Aromica. Svým zákazníkům už čtyři roky přinášejí čaje z malých plantáží, které doplňují exotickými rostlinami a květinami, které podle tradiční medicíny podporují zdraví. Ví, že snaha být fit a podporovat svou imunitu přírodními prostředky začíná být pro trh důležitá. „Odvětví wellness je na vzestupu a zdravé nápoje mají v tomto oboru důležité místo,“ říká o zaměření svého byznysu pan Baruah. Úspěch v době pandemie zaznamenal nápoj spojující černý čaj a papričky Bhut Jolokia, které pomáhají s rýmou a kašlem. Oblíbený je také vývar ze zeleného čaje a klitorie ternatské, který má sytě modrou barvu.
Zdroj: BBC
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…