Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Indické start-upy představují světu exotické druhy čajů a dávají práci lidem na venkově

Foto: Dwellers Tea

Firma Dweller Teas se zaměřuje na zapomenuté a neobvyklé indické rostliny a květiny, které běžně užívají místní obyvatelé. Jejich zapojením do výrobního procesu jim poskytuje živobytí a prostředky, jak předat zkušenosti se sběrem a přípravou širší komunitě milovníků čajů.

Bina Nongthombam roky sbírala divoké ovoce a květiny, které pak prodávala na trhu ve svém domovském státě Manípur. Byla to práce, kterou strávila veškerý volný čas, ale nepřinášela jí mnoho peněz. V roce 2018 zaujala svým výběrem zboží a přístupem jednoho ze svých zákazníků natolik, že jí nabídl práci v Dweller Teas. Začala pro firmu shánět zboží v okolních vesnicích, kam vyráží každé ráno. Plodinami, které od vesničanů vykupuje, jsou indické olivy, ibišek nebo škumpa. Jelikož je Nongthombam sama sbírala od dětství, orientuje se v jejich kvalitě a je náležitě hrdá na to, že jde o poměrně vzácnou znalost i v regionu severovýchodní Indie, odkud pochází.

Místní lidé mají přehled o sběru i využití tradičních rostlin. Foto: Dwellers Tea

Její zaměstnavatelkou je Eli Yambem, která založila Dweller Teas v roce 2016. Uvědomovala si, že čaj je jedním z vlajkových produktů Manípuru. V něm roste mnoho regionálně specifických rostlin, které jsou díky svému divokému výskytu zcela udržitelné. Spojila proto jedinečnost přírody s unikátními znalostmi místních lidí. „Tradiční znalosti a vzpomínky spojené s původními rostlinami pomalu mizí s každou další generací. Chtěla jsem zachovat domorodé tradice a sdílet skryté dobroty a inovativní chutě,“ vypráví Yambem pro BBC. Dnes v Manípuru provozuje tři kavárny.

Na spojení lásky k čaji a hledání nových zkušeností pak vsadili manželé Randžit a Dolly Šarma Baruahovi s firmou Aromica. Svým zákazníkům už čtyři roky přinášejí čaje z malých plantáží, které doplňují exotickými rostlinami a květinami, které podle tradiční medicíny podporují zdraví. Ví, že snaha být fit a podporovat svou imunitu přírodními prostředky začíná být pro trh důležitá. „Odvětví wellness je na vzestupu a zdravé nápoje mají v tomto oboru důležité místo,“ říká o zaměření svého byznysu pan Baruah. Úspěch v době pandemie zaznamenal nápoj spojující černý čaj a papričky Bhut Jolokia, které pomáhají s rýmou a kašlem. Oblíbený je také vývar ze zeleného čaje a klitorie ternatské, který má sytě modrou barvu.

Zdroj: BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…