Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I malá změna může mít velký dopad. Týden bez odpadu vám ukáže, jak na to

Zdroj fotografií: Freepik, FB Czech Zero Waste

Přelom srpna a září je už tradičně věnován ekologii a problematice celosvětové nadprodukce odpadu. Ani letošní rok proto nebude výjimkou. Týden plný osvětových i sdružujících akcí napříč Českou republikou začíná již za pár dní.

Týden bez odpadu je mezinárodní událost, jejímž cílem je zvýšit povědomí o hromadění odpadu a inspirovat k jeho omezení. V Česku se letos uskuteční už popáté – od roku 2016 probíhá pod taktovkou autorek blogu Czech Zero Waste a knihy Život skoro bez odpadu. Letošní termín připadl na týden od 31. srpna do 6. září a i tentokrát nese poselství, že i malá změna může mít velký dopad.

Odpad existuje všude, stejně jako způsoby, jak jej omezovat. Proto má akce široké zaměření a zaměřuje se na více cílových skupin od jednotlivců, přes organizace až po firmy,” vysvětluje Michaela Gajdošová z organizace Czech Zero Waste, která akci koordinuje. „Týden bez odpadu je skvělou příležitostí, jak oslovit lidi i mimo jakousi bezodpadovou bublinu. Snaží se inspirovat běžné lidi, kteří by možná mimo tento týden nenašli odvahu přemýšlet nad tím, jaký má jejich jednání dopad. Baví nás na něm pestrost akcí i zapojených komunit, kterých každým rokem přibývá,“ dodává spolupořadatelka Helena Škrdlíková.

Mapa plánovaných akcí se rychle plní, na své si přijdou zájemci ze všech koutů republiky. Nabídka je přitom velmi pestrá – od kurzu šití znovupoužitelných pytlíků na potraviny přes swap oblečení a workshop o udržitelné módě až po promítání filmů s ekologickou tematikou.

Jednotlivci a spolky se pak mohou akcí nejen zúčastnit, ale také je sami uspořádat. Nápomocný jim přitom bude praktický manuál, který je přípravou akce provede a pomůže ji uspořádat, jak jinak, než (skoro) bez odpadu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Zvířata v deštných pralesech se chovají jako lidé. Mají denní rutinu

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…