Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I malá změna může mít velký dopad. Týden bez odpadu vám ukáže, jak na to

Zdroj fotografií: Freepik, FB Czech Zero Waste

Přelom srpna a září je už tradičně věnován ekologii a problematice celosvětové nadprodukce odpadu. Ani letošní rok proto nebude výjimkou. Týden plný osvětových i sdružujících akcí napříč Českou republikou začíná již za pár dní.

Týden bez odpadu je mezinárodní událost, jejímž cílem je zvýšit povědomí o hromadění odpadu a inspirovat k jeho omezení. V Česku se letos uskuteční už popáté – od roku 2016 probíhá pod taktovkou autorek blogu Czech Zero Waste a knihy Život skoro bez odpadu. Letošní termín připadl na týden od 31. srpna do 6. září a i tentokrát nese poselství, že i malá změna může mít velký dopad.

Odpad existuje všude, stejně jako způsoby, jak jej omezovat. Proto má akce široké zaměření a zaměřuje se na více cílových skupin od jednotlivců, přes organizace až po firmy,” vysvětluje Michaela Gajdošová z organizace Czech Zero Waste, která akci koordinuje. „Týden bez odpadu je skvělou příležitostí, jak oslovit lidi i mimo jakousi bezodpadovou bublinu. Snaží se inspirovat běžné lidi, kteří by možná mimo tento týden nenašli odvahu přemýšlet nad tím, jaký má jejich jednání dopad. Baví nás na něm pestrost akcí i zapojených komunit, kterých každým rokem přibývá,“ dodává spolupořadatelka Helena Škrdlíková.

Mapa plánovaných akcí se rychle plní, na své si přijdou zájemci ze všech koutů republiky. Nabídka je přitom velmi pestrá – od kurzu šití znovupoužitelných pytlíků na potraviny přes swap oblečení a workshop o udržitelné módě až po promítání filmů s ekologickou tematikou.

Jednotlivci a spolky se pak mohou akcí nejen zúčastnit, ale také je sami uspořádat. Nápomocný jim přitom bude praktický manuál, který je přípravou akce provede a pomůže ji uspořádat, jak jinak, než (skoro) bez odpadu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…