Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hudba je mocný léčitel. Jak může naší psychice prospět hra na hudební nástroje?

Ilustrační foto: Pexels

Uleví od stresu, udělá nám radost a pomůže našemu mentálnímu zdraví. Hra na hudební nástroje je podle nové studie Spotify účinným pomocníkem v boji proti psychickým potížím.

75 % Britů ve studii uvedlo, že jim hra na nástroje pomáhá překonat nervozitu, obavy či stres po náročném pracovním dni. Více než třetina dotázaných navíc v této aktivitě nachází smysl života. Důvodem pro tyto pozitivní účinky je celá řada benefitů, které hra na hudební nástroj poskytuje našemu mozku.

Hudba je cestou, jak vyjádřit emoce. Vyjádření emocí nám pomáhá je ventilovat, opustit je, neulpívat u nich, nenechat se jimi pohltit. Ne nadarmo mnoho umělců tvoří právě v momentech, kdy se cítí v nepohodě,“ uvedla psychoterapeutka Lenka Hlavičková. Při hře na hudební nástroje se navíc učíme koncentraci a sebedisciplíně. Pravidelné cvičení nám pomáhá zachovat režim, který přispívá k životní rovnováze a umožňuje nám dosáhnout klidu. Úspěšné učení se novým věcem je navíc zdrojem radosti.

Ilustrační foto: Pexels

Na strunných nástrojích si procvičíme jemnou motoriku, hra na dechové nástroje a zpěv mají své specifické benefity. Kdo je schopný zklidnit a prohloubit dech, je schopný zklidnit také mysl. Brániční dech, který hráči na dechové nástroje a zpěváci musejí ovládat, má i své zdravotní benefity: učí nás využít plnou kapacitu plic, je osvěžující, zlepšuje činnost mozku. Masíruje vnitřní orgány, což zlepšuje trávení, a přispívá k posilování pánevního dna a ke schopnosti jej následně uvolnit,“ doplnila Hlavičková.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Consequence.net

Související články

Zaručeně zlepší den

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…