Houbová hojnost

V loňském roce nasbírali čeští houbaři kolem 33 tisíc tun hub, což je podle šetření ministerstva zemědělství nejvíce od roku 1994. „Na domácnost připadlo 12,79 kilogramů nasbíraných hlavních lesních plodin při průměru 10,83 kilogramů na celé sledované období od roku 1994,“ informuje ministerská Zpráva o stavu lesa.

Tyto údaje na základě dotazníkového výzkumu vykonaného mezi tisícovkou respondentů zjišťovala Česká zemědělská univerzita spolupracující s agenturou StemMark, kdy univerzita stanovila celkovou cenu za posbíraný počet hub na více než pět miliard korun. Společně s jinými lesními plodinami, jako jsou například borůvky nebo maliny, si Češi odnesli domů plody ve výši až osm miliard korun.

Houbařů na území České republiky stále přibývá a nejvyšší počet nasbíraných hub spadá do Středočeského kraje. Mykolog Václav Koplík ale zmiňuje, že za regionální rozdíly může i počasí a tyto údaje se vztahují především pro Čechy a kraj Vysočina. Jižní Morava byla postižena suchem. Kromě počasí je dalším faktorem, který může za rostoucí sběr hub, také zvyšující se počet houbařů, což dokazují i statistiky návštěvnosti lesů. V loňském roce navštívil každý Čech naše lesy asi šestadvacetkrát za sledované období, což je poměrně vysoké číslo.

Kromě hub si domů sběrači nosí také borůvky. Lesy byly neobvykle plodné, a tak si Češi domů donesli na 13,4 tisíc tun, což je druhé nejvyšší číslo v historii šetření. Na druhou stranu ale kleslo množství nasbíraných malin, ostružin a také bezinek.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cesi-nasbirali-rekordni-pocet-hub-dld-/ekonomika.aspx?c=A140625_191513_ekonomika_maq

Autor článku

Profilový obrázek

Tagy: